10.6.2017 13:24:24

Jakov Kedmi objasnil motívy Iránu v sýrskej vojne

Izraelský bezpečnostný expert a bývalý riaditeľ špeciálnej služby NATIV objasnil na portáli politexpert motívy, ktoré vedú Irán k účasti v sýrskej vojne a vysvetlil, prečo v najbližšej dobe Irán, libanonský Hizballáh a šiítske zoskupenia ešte viac zaktivizujú svoje sily. 

Jakov Kedmi v interviu ILAND TV informoval, že kvôli atentátom v Teheráne sa situácia na Blízkom východe značne zdramatizovala, pretože teroristi ukázali, že sú ochotní zvyšovať napätie a násilne presadzovať svoje predstavy (Podľa mienky iránskych odborníkov útok v Teheráne iniciovala americká CIA). 

V každom prípade útok v Teheráne ukázal na viacero skutočností. Ukázal na nedostatky (alebo zradu) v rámci iránskych tajných služieb, ukázal na pnutie v iránskej spoločnosti, ktorá nie je jednoliata ani etnicky, ani nábožensky a ani politicky. Iránci však podľa Kedmiho nepatria k tým, ktorí by sa zľakli a zložili by ruky do lona.

Iránskí politickí lídri chápu, že bez ohľadu na to, či za útokom v Teheráne stojí CIA alebo nie, útoky ukazujú na napätie medzi iránskymi sunnitmi (všetci teroristi boli sunniti) a väčšinovými šiítmi v Iráne. Niektorí z útočníkov boli navyše iránskymi Azerbajdžancami, čo naznačuje aj etnický rozmer prípadného vnútroiránskeho konfliktu. Oficiálne sa teroristi prihlásili k duchovnému odkazu ISIS.

Doteraz teroristi ISIS pôsobili najmä v Iraku a v Sýrii. Útok v Iráne môže svedčiť o tom, že presúvajú svoju pozornosť aj na útoky v Iráne. Irán podobne ako Rusko chápe, že má dve možnosti. Prvou je bojovať proti teroristom ISIS, (ktorých mnohí analytici považujú za americkú zástupnú armádu v proxy vojne) na cudzom území, druhá možnosť je čakať, kým sa teroristi nepresunú aj do Iránu a bojovať v nevýhodných podmienkach na domácom území.

Hizballáh a príslušníci Iránskych Revolučných Gárd v tom majú jasno. Ak by sa sunnitskí teroristi z ISIS presunuli do Libanonu a Iránu, situácia v oboch krajinách by sa tak zdramatizovala rovnako ako v Sýrii a Iraku. Ani Hizballáh a ani Iránci takéto riešenie pripustiť nechcú. Majú dostatočný vojenský potenciál a možnosti, aby sa pokúsili vyrezať vred sunnitského terorizmu a určite ich použijú.

Podľa Kedmiho kvôli teroristickému útoku v Teheráne sa Irán, Hizballáh a Sýria ešte viac zaktivizujú a budú masívnejšie zasahovať v existujúcom konflikte. Hizballáh a Irán odložia zábrany bokom a tvrdo budú likvidovať sunnitských teroristov. Atentát v Iráne totiž ukázal, že ISIS mieni útočiť aj na ciele mimo svojej priamej kontroly.

Irán a Libanon budú v boji proti ISIS postupovať úplne opačne ako štáty EÚ, ktoré už množstvo sunnitských teroristov infiltrovalo, kvôli krátkozrakej politike “európskych elít”, tie nadšene podporovali v rámci nepremysleného multikulturalizmu mohutnú migračnú vlnu. Navyše riešenia európskych tajných služieb a bezpečnostných síl v súvislosti s teroristami nikdy nebudú natoľko účinné a rýchle, ako rýchle a radikálne riešenia Hizballáhu či riešenia členov iránskych tajných služieb a bezpečnostných síl.

hlavnespravy.sk, 10. 6. 2017