31.12.2021 13:09:14

Jakov Kedmi o preventívnych úderoch Ruska proti NATO: „Politika Moskvy sa začína podobať na politiku Izraela“

Izraelský politológ, bývalý riaditeľ Liškat ha-kešer
Izraelský politológ, bývalý riaditeľ Liškat ha-kešer
(foto: wikipedia.org-Mark Nakoykher/CC BY-SA 4.0)


Rusko, podobne ako Izrael, začína zvažovať možnosť preventívnych úderov proti svojim protivníkom a riešenie možných problémov skôr, ako nastanú. Myslí si to izraelský politológ a bývalý šéf služby Nativ Jakov Kedmi, ktorý o tom hovorí v kontexte vzťahov medzi Ruskom a NATO. (armadnymagazin.sk)Expert pripomenul, že Izrael v prípade potreby útočí na územia susedných krajín, ak ohrozujú bezpečnosť židovského štátu. Izraelčania napríklad týždeň pred spustením reaktora zhodili bomby na jadrové centrum v Iraku. Tel Aviv sa zameriava aj na proiránske skupiny v Sýrii, ktoré dodávajú zbrane bojovníkom Hizballáhu v Libanone. Izrael tak vopred eliminuje potenciálne hrozby pre svoju existenciu.

Podobná situácia teraz nastáva v Európe vo vzťahu k Rusku. Napríklad v Rumunsku Severoatlantická aliancia uviedla do prevádzky zariadenie protiraketovej obrany podobné tomu, ktoré bude čoskoro fungovať v Poľsku. Západ bude môcť zostreliť balistické rakety vypustené Moskvou, čím sa zníži účinnosť ruských strategických raketových síl. Do určitej miery je narušená bezpečnosť Ruska aj leteckými základňami NATO v pobaltských štátoch.

Časom sa na Ukrajine môžu objaviť vojenské objekty Aliancie. Okrem toho bude hrozbou aj dodávka západných zbraní Ukrajincom – Kyjev ich môže použiť proti milíciám a civilistom Luhanskej a Doneckej republiky. V tomto prípade je podľa Jakova Kedmiho Ruská federácia schopná podporovať Donbas diplomatickými aj vojenskými prostriedkami.

V kontexte takýchto hrozieb Rusko predtým zaslalo do NATO bezpečnostné požiadavky, ktoré najmä prijatie Ukrajiny do NATO a rozmiestnenie vojenských základní Aliancie na jej území považujú za „červené čiary“. V tejto súvislosti Kedmi poznamenáva, že Kremeľ začína konať podľa izraelského scenára.

Skutočnosť, že Rusko teraz predložilo svoje požiadavky západnému bloku a Spojeným štátom, je do istej miery podobná našej politike, keď sa problém musí vyriešiť skôr, ako sa začne, a nie až potom.” Zdôraznil odborník vo vysielaní kanála YouTube Soloviev naživo”.


Putin zaželal svetovým politikom veselé Vianoce a šťastný nový rok

Ruský prezident Vladimir Putin poprial hlavám zahraničných štátov a vlád, ako aj predsedom medzinárodných organizácií, veselé Vianoce a nadchádzajúci nový rok 2022. Gratulácie boli zaslané prezidentovi USA Joeovi Bidenovi, bieloruskému lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi, indickému premiérovi Narendrovi Modimu, srbskému prezidentovi Alexandrovi Vučićovi a mnohým ďalším – celkovo ich je viac ako 50. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij tu nie je, rovnako ako lídri Pobaltia, Poľska a Slovenska napriek tomu, že predstaviteľov Chorvátska, Slovinska a Maďarska pozdravil.

Okrem toho Vladimír Putin zablahoželal niekoľkým bývalým zahraničným hlavám štátov a vlád, najmä Shinzovi Abeovi, Silviovi Berlusconimu, Georgovi W. Bushovi, Robertovi Kocharianovi, Angele Merkelovej, Benjaminovi Netanjahuovi, Romanovi Prodimu, Seržovi Sargsjanovi, Nicolasovi Sarkozymu, Francoisovi Fillonovi, Tarji Halonen, Juanovi Carlosovi I. a Gerhardovi Schroederovi.

Ruský prezident zablahoželal pápežovi Františkovi a upozornil na skutočnosť, že napriek ťažkostiam spojeným s pandémiou Rusko a Svätá stolica naďalej vedú konštruktívny dialóg založený na podobných prístupoch ku kľúčovým problémom našej doby. Vladimir Putin vyjadril nádej, že Rusko a Vatikán zintenzívnia spoločné úsilie o ochranu humanistických hodnôt a morálnych princípov vo svetovej politike, ako aj o rozvoj medzináboženskej komunikácie v záujme posilnenia mieru a stability na planéte.Karol Jerguš (armadnymagazin.sk)