29.1.2023 15:32:12

Ivan Lehotský: Aký prvý spoločný plán vymysleli Pavel a Čaputová? Nie je ťažké to uhádnuť

Čaputová s Pavlom (28.1.2023)
Čaputová s Pavlom (28.1.2023)
(foto: Screenshot YT)


V Čechách si zvolili prezidenta. Je pekný, pôsobí príjemne a dokonca má najvyššiu bezpečnostnú previerku NATO. Čo viac by ešte mohli občania od prezidenta chcieť? (hlavnespravy.sk)Gratulujeme bratom Čechom. Čo chceli, to majú – to bol prvý titulok tohto komentára, ktorý mi prišiel na um. Ale hneď som sa zháčil a trochu aj zahanbil. Nech sa deje čokoľvek, sú to predsa naši najbližší slovanskí bratia, s ktorými nás spája oveľa viac, než len kus spoločnej histórie – mimochodom, v porovnaní s tou ešte staršou vlastne celkom dobrej. Želajme im vždy len to dobré. Aj teraz.

Zvolili si prezidenta. Demokraticky a jednoznačne. Akékoľvek pochybnosti sú zbytočné, takto to jednoducho je: zvíťazil s náskokom 16,65 percenta. Voľby sa zúčastnilo vyše 70 percent voličov a nového prezidenta zvolil rekordný počet ľudí.

Zvolili si elitného socialistického rozviedčika, predsedu základnej organizácie komunistickej strany. Oni, ktorí komunistov tak strašne neznášajú… No dobre, lenže Petr Pavel potom bol zase elitný káder militaristických jastrabov v NATO, a tí Rusko naozaj nenávidia. A Pavel dokázal, že on tiež: vyhlásil napríklad, že Rusko predstavuje väčšiu hrozbu než Islamský štát.

Bude to teda veľmi dobrý prezident. Vidno to už z toho, že z jeho víťazstva sa otvorene tešili Zelenský, Macron, Duda, Heger, Von der Leyenová aj americké veľvyslanectvo v Prahe. Čaputová dokonca z vlastnej iniciatívy utekala do Prahy oslavovať spolu s ním. Čaputová a Pavel sa už dohodli, že pôjdu spoločne na Ukrajinu navštíviť kamoša Zelenského. Čo viac treba ešte dodať?

Bretschneider umlkl a díval se zklamaně po pusté hospodě.

„Tady kdysi visel obraz císaře pána,” ozval se opět po chvíli, „právě tam, kde teď visí zrcadlo.”

„Jó, to mají pravdu,” odpověděl pan Palivec, „visel tam a sraly na něj mouchy, tak jsem ho dal na půdu.“

Čitateľom je iste povedomý úryvok z prvej kapitoly nezabudnuteľného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Poznamenajme, že na obraz Petra Pavla muchy určite srať nebudú: on totiž na tej fotke, ktorá bude visieť v školách a úradoch, bude vyzerať naozaj dobre. Určite lepšie ako Babiš, to treba povedať.

A čo občania? Na rozdiel od múch, tí by mali mať na prezidenta aj väčšie nároky, než len pekný výzor na fotke. Jeho predchodca Miloš Zeman mal občas brilantné bonmoty. Ešte pred ním bol v prezidentskom úrade Václav Klaus, a to je naozaj osobnosť s originálnymi názormi. Čo má Pavel? Má pokojné, distingvované vystupovanie, spod ktorého začne presvitať arogancia a cynizmus iba keď je „vytočený“. A názory? Len tie najlepšie, značkové! Sú ako cez kopirák rovnaké ako tie, ktoré má Čaputová či Fiala: dôkladne premyté, aby sa tam ani náhodou nevyskytla nejaká vlastná myšlienka či nebodaj pochybnosť o veci euroatlantizmu.

Experti z Denníka N dali nedávno umelej inteligencii vypracovať maturitné otázky a výsledok predložili učiteľom. Výsledok? Učitelia nevedeli rozpoznať, že to napísal počítač: umelá inteligencia dokáže dnes už napísať aj sloh tak dobre, ako priemerný študent. A tak je len otázkou času, keď možno niekto príde s nápadom, aby umelá inteligencia nahradila aj politikov.

Princíp ako viesť populistické reči je taký jednoduchý! Naprogramovať ten algoritmus by asi nebol pre priemerného programátora žiadny problém. Bude stačiť robotického politika naprogramovať tak, aby hovoril, ako doterajší politici všetko dobabrali, ako ľudia trpia a cítia sa zle, aké majú hrozne nízke platy a ceny sú čoraz vyššie, ako je treba to všetko napraviť, a ako on, politik, bude robiť všetko do roztrhania tela, aby to napravil. Ak bude k tomu všetkému dobre vyzerať a potlačia ho aj médiá, tak je úspech zaručený.

Prezident Petr Pavel podľa všetkého nie je robotický politik, hoci podľa jeho doterajších, tak veľmi sterilných a priemerných intelektuálnych výkonov by možno niekto nevylúčil ani takúto možnosť. Je to vlastne fascinujúce: kedysi sa ľudia snažili si do svojho čela zvoliť čím silnejšiu osobnosť, zatiaľ čo teraz to vyzerá, ako keby sa ideálom stal absolútne nevýrazný, dokonca priam nudný priemer. Nechcem ukazovať prstom, pre príklady my Slováci naozaj nemusíme chodiť ďaleko.

Bratia Česi, držíme vám palce. Čo ste chceli, to máte. Kiež by vaša voľba bola na úžitok vám a nie niekomu tretiemu…Ivan Lehotský (hlavnespravy.sk)