05.6.2017 19:22:00

Irán o terorizme: “Je to oheň, ktorý proti sebe zapálil sám Západ”

Iránsky duchovný vodca Chameneí obvinil Západ z neúspešnej stratégie proti islamistickým teroristom.

Krátko po útoku v Londýne duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil Západ z neúspešnej stratégie proti džihádistom, ktorými sú teroristická skupina Islamský štát (IS). Medzitým sa “skupina riadená z miesta svojho vzniku v Iraku a Sýrii dostala do iných krajín – Afganistanu, Pakistanu a dokonca aj na Filipíny a európske krajiny,” povedal Chameneí v nedeľu v televíznom prejave, hlási agentúra AFP.

“To je oheň, ktorý vznietili západné mocnosti a teraz sa obrátil proti nim,” dodal Chameneí. Tieto slová povedal pri príležitosti spomienkového obradu za smrť iránskeho revolučného vodcu ajatolláha Chomejního pred 28 rokmi. Irán bojuje v Sýrii s elitnými vojakmi, žoldniermi a s Hizballáhom proti západom podporovaným žoldnierom a proti štátom Perzského zálivu podporujúcich ISIS.

V sobotu večer podľa polície traja útočníci narazili dodávkou do davu ľudí na London Bridge. Atentátnici zaútočili aj v neďalekej zábavnej štvrti britského hlavného mesta. Sedem ľudí zomrelo a desiatky ďalších boli zranené.

Polícia zastrelila troch útočníkov. Podľa britskej premiérky Theresy Mayovej bol útok islamisticky motivovaný. Dôkazy pre toto tvrdenie však Mayová zatiaľ nepredložila, totožnosť páchateľov je zatiaľ neznáma.

Chameneí vo svojom prejave zdôraznil aj kritiku súčasného iránskeho prezidenta Hassana Rúháního, ktorý svojich oponentov pred znovuzvolením v máji označoval za “extrémistov”. “Revolučné správanie nie je extrémizmus,” povedal duchovný vodca islamskej republiky.

Irán sa musí chrániť “pred nadvládou moci Ameriky a jej aroganciou,” varoval Chameneí. Veľká Británia úzko spolupracuje so Saudskou Arábiou, z čoho má výhody v obchode so zbraňami, rovnako ako USA.

V tomto kontexte je zaujímavá správa denníka Guardian z roku 2008. Noviny informovali o prípade saudského princa Bandara, ktorý bol obvinený britským protikorupčným úradom SFO. Bandar mal údajne inkasovať jednu miliardu libier od britskej zbrojárskej firmy BAE. Potom sa Bandar vyhrážal, že zafinancuje teroristov a samovražedných atentátnikov, aby zaútočili na Londýn, ak nebude zastavené vyšetrovanie korupcie jeho obchodov so zbraňami,  tvrdí denník Guardian.

hlavnespravy.sk, 5. 6. 2017