31.7.2021 19:06:40

Hurhaj okolo americkej gymnastky: čo vyhrať, odvaha je vzdať sa

Na snímke Simone Bilesová
Na snímke Simone Bilesová
(foto: TASR/AP)


Americká gymnastka Simone Bilesová, držiteľka desiatich olympijských medailí, ktorá mala šancu stať sa najúspešnejšou olympioničkou všetkých čias, v Tokiu odstúpila zo súťaže. Opustila súťaž družstiev a potom aj jednotlivcov. Necíti sa psychicky dobre, ten tlak, aby naplnila očakávania celej Ameriky, bol na ňu príliš veľký. (dennikstandard.sk)Do toho sa vie asi každý z nás vžiť a pochopiť to. Bilesová si evidentne niečo len tak nevymyslela, všetci znalci si všimli, že sa jej niektoré prvky nedarili tak, ako mali, že strácala orientáciu vo vzduchu. Na druhej strane, tú ťažobu očakávania, aby uspela na vrcholovej súťaži, iste pociťuje takmer každý olympionik a väčšina z nich to nejako zvláda. Aj športový analfabet vie, že toto nie je neznámy a nepredvídateľný problém, že na ladení formy sa musí pracovať a že v tom dôležitú úlohu hrajú tréneri.

Jednoducho sa dá čakať, že fanúšikovia budú vyjadrovať pochopenie pre športovkyňu, ale aj pri všetkej empatii bude hlavnou emóciou sklamanie. Ako by to mohlo byť inak?

Mohlo, jednoducho. Sme v Amerike v roku 2021. Komentáre v niekoľkých médiách objavili v extempore Bilesovej úplne novú kvalitu. „Radikálna odvaha odchodu Simone Bilesovej z tímu USA pri olympijskom finále,“ znel titulok v časopise New Yorker. „Odstúpenie Simone Bilesovej imponuje viac než výhra,“ oznamoval iný.

Takto bol nastavený elitný naratív a každý, kto sa od neho odchýlil, napríklad na sociálnych sieťach, bol okríknutý. Zjavne sa stalo dôležitým verejne potvrdiť, že prehra je viac než výhra.

Vnútri tej argumentácie je pritom paradox. Ak si jej krok vyžadoval odvahu, potom asi išlo o odvahu čeliť negatívnym reakciám. Ale keď sú negatívne reakcie zakázané a predpísaný je obdiv, tak načo potom odvaha?

Ale išlo aj o inú odvahu. „Musím sa sústrediť na svoje duševné zdravie. Musíme chrániť svoje duše a svoje telá, a nielen robiť to, čo od nás svet chce,“ povedala okrem iného Bilesová. Tiež hovorila o tom, aký nesmierny tlak predstavuje „byť najväčšou športovkyňou všetkých čias“. Ak sa vám vyjaví, že takto hovoriť je trochu egoistické, tak ste vyrástli v inej dobe.

Nejde ani tak o samu Bilesovú, ktorá nie je filozofka, ale športovkyňa, a hovorí tak, ako to počuje okolo seba – napokon z jej iných prejavov je jasné, že vyhráva celkom rada a že tú „odvahu“ prežívajú za ňu skôr iní. Ale nezvládať tlak, pochváliť sa svojím trasúcim sa ja a očakávať za to rešpekt, to je dnes v móde. Pretože nároky sveta sú dielom patriarchátu, kapitalizmu, hegemónie, bielej civilizácie alebo niečoho takého zlého. Odvaha nie je snažiť sa ich aj pri znevýhodnenej pozícii splniť. Odvaha je pochváliť sa, že to nedokážete.


Pôvodný text vyšiel na portáli Echo24.cz.


Martin Weiss