04.9.2017 05:56:24

Harabin: Ak Lorenza obhajuje Lipšic, tak už teraz je jasné, že bude musieť emigrovať na Ukrajinu

Včera (v sobotu 2. 9. - pozn. srspol.sk) sme priniesli správu o tom, že obvinený Ľuboš Lorenz zvažuje požiadať o azyl na Ukrajine

Jeho advokát Frnča zverejnil vyjadrenie, podľa ktorého Lorenz odstránil symbol, ktorý nebol pôvodný, ale len replika, čo mal potvrdiť pracovník mestskej zelene. Ďalej namietal policajta ako svedka, lebo si s vyšetrujúcim policajtom z toho istého oddelenia tykal. Taktiež vraj robili policajti na Lorenza grimasy a pri prevoze ho tlačilo sedadlo. Vo vyšetrovacej miestnosti sa nachádzali nálepky značky Thor Steinar, ktorá je spájaná s extrémistickými hnutiami. Jeho klient je rozčarovaný z postupu polície a v nasledujúcich dňoch bude uvažovať o možnosti požiadať o azyl na Ukrajine.

Do vyšetrovania zasiahol aj prezident Kiska, ktorý k prípadu napísal: „Dnes som telefonicky hovoril s generálnym prokurátorom, ktorý ma informoval, že na základe zásahu generálnej a krajskej prokuratúry bol návrh na väzbu zrušený a pán Lorenz prepustený. Dohodli sme sa, že mi celý prípad príde osobne vysvetliť. A vysvetlenie si určite zaslúži aj naša verejnosť.“

Ako sme avizovali, kauzu nám okomentoval aj trestný sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

S pamätníkom môže nakladať len štátny prípadne samosprávny orgán, ktorý ho má v správe. Každý pomník ma svoju umeleckú, historickú a autorskú hodnotu. V tomto prípade teda ide i o poškodzovanie cudzej veci. A  tie hlúposti čo tam popísal ten advokát nemá zmysel ani rozoberať. Ak páchateľa bude zastupovať Lipšic, tak mu asi nič iné ako požiadať o azyl na Ukrajine ani neostane. Pokiaľ páchateľ deklaroval, že bude žiadať o udelenie azylu na Ukrajine s cieľom vyhnúť sa trestnému stíhaniu, čo advokát avizoval na sociálnej sieti už v piatok,nemohol túto okolnosť prokurátor opomenúť, keď vzal svoj návrh na väzbu späť. Aj prokurátor musí rozhodovať so znalosťou poznania skutkového stavu.

Skôr to zatiaľ vyzerá tak, že fašistický úžerník Kiska riadi Čižnára. A to je najpodstatnejšia vec. Ako si Kiska dovolí hrubo a nevyberavým spôsobom zasahovať do priebehu trestného konania. Toto sú fašistické praktiky jemu a jeho priateľovi Porošenkovi vlastné. Preto chce Lorenz emigrovať práve ku Banderovcom na čele s Porošenkom. Rovnako Žitňanská, ktorá vyhlási, že superrýchle konanie je len pre výtržníkov na štadiónoch. Výtržníctvo sa totiž môže diať aj na stanici, verejnom priestranstve, v obchode, či na ulici. Zrejme asi sa rozumie iba obchodnému právu.

V právnom štáte je neprípustné, aby členovia výkonnej moci prezident a minister spravodlivosti bez právnej zodpovednosti vulgárne a populisticky cez médiá zasahovali do prebiehajúceho trestného konania. Je úplná nehoráznosť, aby si prezident predvolával generálneho prokurátora. Toto sú primitívne praktiky typu afrického diktátora  Boccasu. Ak generálny prokurátor na takéto stretnutie príde, tak len potvrdí, že je politicky picino úrovne líbyjskej džamahírie. Ide o zjavný mediálny extrémizmus u Kisku a Žitňanskej. Toto by si voči Harabinovi, ale ani každému normálnemu prokurátorovi Kiska nedovolil, lebo by museli nasledovať v zmysle právneho poriadku Slovenskej republiky adekvátne kroky, vrátane iniciovania impeachmentu prezidenta v parlamente.

Bývalý francúzsky prezident Sarkozy len mediálne zkritizoval jedno rozhodnutie exekučného sudcu a na druhý deň stáli na protest všetci sudcovia v talároch pred budovami súdov a Sarkozy sa zo strachu  musel rýchlo ospravedlniť. Generálny prokurátor mal okamžite zakročiť proti Svedkom Sorošovým, ktorí podpísali petíciu za prepustenie Lorenza, pretože podľa našej Ústavy článok 27 odsek 3 petíciou nemožno zasahovať do nezávislosti súdu.

HSP, 3. 9. 2017