26.6.2019 12:06:44

Gruzínsko vs.Rusko: August 2008: Prinútení k pravde

August 2008 prinútení k pravde film
August 2008 prinútení k pravde film
(foto: ntv)

Súčasné napätie Gruzínska voči Rusku nevzniklo len tak. Ale bol tu aj 8.august 2008, pripomenutie týchto udalostí je v dokumentárnom filme v linku..

"Август 2008: принуждение к правде". Фильм Сергея Холошевского из цикла "НТВ-видение"

(film je v ruskom jazyku)

https://www.youtube.com/watch?v=nStRJxufoZU

text z youtobe:

Od chvíle, keď bolo Južné Osetsko napadnuté Gruzínskom, uplynulo 10 rokov (text z ytb je z 8.8.2018). Počas tých dní išlo o osud ľudu Južného Osetska. Svet sa rozpolil na „svojich“ a na „cudzích“...Už vtedy prebiehala súbežne so skutočnou vojnou aj informačná vojna, ktorá sa začala ale ešte skôr než padli prvé salvy na nočné hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali.

Tie isté udalosti sa objasňovali v Rusku a na Západe úplne odlišne. Dnes už je známe, medzinárodní experti to potvrdili, že vojnu začalo Gruzínsko.(V tom čase stál na čele Gruzínska Michail Saakašvili) Ale ani po desiatich rokoch to nijako neovplyvnilo verziu udalostí, hlásanú v Tbilisi (hlavnom meste Gruzínska) a chápanie vojny západnými krajinami.

Vo svojom dokumentárnom filme „August 2008: prinútenie k pravde“  sa Sergej Chološevskij pokúsil o analýzu príčin a udalostí, ktoré sa stali, besedoval s priamymi svedkami udalostí: obyvateľmi Južného Osetska, ktorí sa ocitli pod streľbou, so žurnalistami, ktorí zdokumentovali vojnové udalosti, takisto s gruzínskymi vojakmi a úradníkmi, ktorí sa konfliktu zúčastnili...film je v ruskom jazyku

o udalostiach bol natočený akčný film "August ôsmeho", pričom je príznačné, že ho zakázali premietať aj na Ukrajine a neuvidíte ho ani u nás. Klip z youtobe:

https://www.youtube.com/watch?v=q8AyOpPemoA

 

Август восьмого. Клип z youtobe

prevz z NTV na youtobe