12.6.2017 13:09:15

Friedman: USA chcú inú Európu ako Nemecko

 

Šéf americkej informačnej služby Geopolitical Gutures George Friedman uvádza, že USA a Nemecko majú dve protichodné vízie pre Európu, čo je aj jadrom nezhody medzi Donaldom Trumpom a Angelou Merkelovou.

 

Trump predstavuje racionálny názor, že NATO bolo vytvorené, aby sa zabránilo vstupu Sovietskeho zväzu do Európy. Aliancia však v súčasnosti ne žiadny väčší zmysel. Bez zjavného nepriateľa tak NATO nemá význam.: “Oni (Američania pozn. red.) rozumejú, že NATO už nie je dôležité pre problémy, ktorým čelia. USA sa približujú k Veľkej Británii a ku krajinám východnej Európy. Pre Američanov je stále ťažšie myslieť na Európu ako celok: Európa nekoná ako celok.”

Naproti tomu nemecká vláda je toho názoru, že USA ohrozujú rovnováhu a bezpečnosť vo svete. Nemecko chce, aby vo východnej Európe nedošlo ku kolízii s Ruskom. Friedman hovorí: “V roku 1991 Nemecko vstúpilo do novej éry a vzdalo sa averzie voči konfliktom napriek svojej slabej geografickej polohe. Nemecko sa nachádza v severnej časti Európy. Toto územie je ťažké brániť. Kedykoľvek sa Nemci presunuli na západ alebo na východ, zažili krátkodobé víťazstvo, ale v dlhodobom horizonte neustále smerujú ku kolapsu. Toto je najzreteľnejšia skúsenosť Nemecka v Rusku.”

Nemecko nemá v úmysle byť vtiahnuté do konfliktu a nepovažuje Rusko za strategickú hrozbu. Podľa nemeckého pohľadu sa konflikt na Ukrajine nemôže preliať aj do ďalších krajín, pretože ruské vojenské sily sú obmedzené a Rusko v žiadnom prípade nechce vojnu. V roku 2014 bolo Nemecko diplomaticky aktívne na Ukrajine. V tej dobe však prevládal strach, že snaha obmedziť vplyv Ruska od Pobaltska až po Rumunsko by viedla k drsnej reakcii Ruska.

Avšak napriek svojej sile sú Spojené štáty výrazne ovplyvnené Nemeckom. Na druhej strane, Nemecko je príliš slabé a nedokáže Spojeným štátom odporovať. Nemecko je slabá a “zjazvená krajina”, ktorá sa geograficky nachádza na nevýhodnej polohe. USA na rozdiel od Nemecka považujú vojnu za jednu z možností. Požiadavka, že Nemecko a Európa musia zvýšiť svoje výdavky na obranu, je v Merkelovej očiach pokus zmeniť Nemecko na americký spôsob myslenia, podľa ktorého sa každý problém dá riešiť armádou.

hlavnespravy.sk, 12. 6. 2017 (výňatok)