19.1.2019 08:09:49

Filip Zachariaš o ruskej hrozbe: Verím, že na svete sú rozumnejší ľudia

„Verím, že na svete sú rozumnejší ľudia“ – pod takým titulkom zverejnil svoj článok na portáli Halonoviny český politik a publicista Filip Zachariaš.

S jeho názorom môžeme určite súhlasiť, ak si spomenieme na rôznych slniečkarov, „preliberalizovaných“ liberálov a iných predstaviteľov pestrého, hlučného ideologického spektra. Keď si pomyslíme na nich, môžeme povedať: „Veríme, že na svete sú aj rozumnejší ľudia“…

Filip Zachariaš vo svojom komentári poukazuje na divoký hon na bosorky, ktorý v Európskej únii začali už dávnejšie a týka sa to útokov na Rusko. Autor článku pripomína niektoré súvislosti, porovnáva fakty, odmieta falošné chýry a mýty a vlastne poukazuje na to, že Rusko nebolo a nie je nepriateľom ani Česka, ani celej Európy. Vysvetľuje, kto a prečo vykresľuje z Ruska „agresora“. Naopak poukazuje na nebezpečnú doktrínu NATO.

„Pred niekoľkými dňami na jednom zhromaždení gen. v. v. Petr Pavel opäť hovoril o „najväčšom našom nebezpečenstve“, ktorým je podľa neho Rusko. Absolvent vojenských škôl v Opave, vo Vyškove, v Brne a potom v britskej Camberley, ale to sme už v dobe po prevratu, a Kráľovského kolégia v Londýne, nás, Česko, varoval pred útokom na nás, mierumilovných obyvateľov strednej Európy, varoval pred „kočovníkmi z východu“, teda Rusmi. Neviem, síce, ako by sa cez bariéru Ukrajiny, Poľska a Slovenska dostali nerušene k nám, či vôbec by chceli obsadiť našu krajinu, ale pán generál vzhľadom ku svojej predošlej funkcii v NATO zrejme takú cestu pozná,“ vysvetľuje Filip Zachariaš.

„Zaujímavé však je, že tento bývalý dôstojník s členstvom v KSČ si nespomenul na to, že celé stáročia nás ohrozovali susední Nemci, ale v žiadnom prípade Rusi. Dvadsiaty prvý august nebol vyvrcholením ruskej rozpínavosti, ale dôsledkom rozdelenia Európy a sveta na dva tábory a my sme vtedy patrili k jednému. Do tej doby sme sa na Rusko mohli celkom  spoliehať, pretože bolo istým obrancom slovanstva, nádejou. Tam smerovala Riegerova delegácia a neskôr predseda socialistov Klofáč a dokonca i T. G. Masaryk. V období Mníchova Sovietsky zväz, číže Rusko, bol hlavným lídrom, nám dokonca ako jediný ponúkol  pomoc, aby neskôr na našom území pri oslobodzovaní padli desaťtisíce jeho vojakov,“ pripomína autor článku.

„Čítal som vyjadrenie jedného popredného európskeho komentátora. Ten prehlásil, že Rusko nemá na čele blázna, ktorý by ho chcel neuváženým činom priviesť k zničeniu. Proti presile, ktorá ho obkľúčila dokonca prstencom amerických základní, by bolo nezmyselne si niečo začínať. Brániť sa prípadnému útoku je iná vec. To Putin vie, a preto Rusko dáva veľa prostriedkov na obranu. Ak totiž bude stále mať silné sily pripravené sa brániť, nikto sa  neodváži, ani generál Pavel a jeho kamaráti z Bruselu, zaútočiť. A ako vieme, nová doktrína Aliancie schválená vo Washingtonu umožňuje preventívny úder, teda, ak sa niečo Aliancii  nebude pozdávať na konaní nejakej vlády, ktorá kladie odpor Spojeným štátom, stojacím na čele NATO, zaútočí ako prvá,“ varuje český politik.

„Buďme teda radi, že Rusko je silné, pretože iba tak je schopné zabrániť prípadnému útoku zo strany vojsk, ktorým velia takí ľudia, ako je vyškovský absolvent, bývalý „režimový  komunista“ generál Pavel,“ uzatvára svoj komentár na portáli Halonoviny Filip Zachariaš.

Eugen Rusnák

HSP, 19. 1. 2019