14.9.2021 16:39:06

Europarlament odporučil plošné uznanie LGBT partnerstiev a rodičovstva v celej EÚ

Aktivisti upevňujú dúhové srdce pred budovu parlamentu v Budapešti 8. júla 2021
Aktivisti upevňujú dúhové srdce pred budovu parlamentu v Budapešti 8. júla 2021
(foto: TASR/AP)


Európsky parlament členským štátom odporučil plošné uznanie LGBT partnerstiev a rodičovských práv. Zároveň odsúdil údajnú diskrimináciu dúhových osôb v susednom Maďarsku a Poľsku. (dennikstandard.sk)Partnerský zväzok LGBT páru uzavretý v jednom členskom štáte EÚ by mal byť automaticky uznaný aj ostatných, píše sa v dokumente Európskeho parlamentu. Právne nezáväzná rezolúcia členským štátom odporúča plošné uznanie LGBT partnerstiev aj homosexuálnych adopcií.

Podľa poslancov by Únia takisto mala odstrániť všetky prekážky, s ktorými sa stretávajú LGBT ľudia pri uplatňovaní práv, ktoré dúhoví aktivisti označujú za základné práva.

S pármi rovnakého pohlavia by sa v praxi podľa prijatého dokumentu malo zaobchádzať rovnako ako s pármi zloženými z opačných pohlaví. V praxi by to znamenalo, že všetky štáty EÚ by mali uznať za zákonných rodičov tie dospelé osoby, ktoré sú uvedené v rodnom liste dieťaťa.


Návrh prešiel hladko

Za rezolúciu hlasovalo 387 europoslancov a europoslankýň. Proti uzneseniu bolo 161 zástupcov a 123 z nich sa zdržalo. Rezolúcia zdôrazňuje, že príslušníci sexuálnych menšín by mali byť schopní naplno uplatňovať svoje práva v celej Európskej únii.

Poslanci v tomto kontexte upozornili na rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v kauze Coman & Hamilton, podľa ktorého sa ustanovenia o manželovi/manželke v smernici EÚ o voľnom pohybe vzťahujú aj na páry rovnakého pohlavia. Nezávisle na tom, či konkrétny členský štát má registrované partnerstvá či manželstvá uzákonené.


Štefanec z KDH sa zdržal

Za prijatie rezolúcie spomedzi slovenských europoslancov hlasovali Martin Hojsík, Michal Šimečka, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Vladimír Bilčík a Michal Wiezik. Proti bol Milan Uhrík a Miriam Lexmann. Zdržali sa Monika Beňová, Eugen Jurzyca, Ivan Štefanec, Peter Pollák, Miroslav Číž.

Europoslanci v prijatom uznesení rovnako upozornili aj na údajnú diskrimináciu, ktorej čelia členovia komunity LGBT v Poľsku a Maďarsku. Europarlament v tejto súvislosti vyzval na prijatie ďalších právnych, súdnych a prípadne aj sankčných opatrení proti týmto krajinám na úrovni EÚ.

Štandard upozornil na blížiace sa tendencie tohto druhu už v máji.


Progresívci sa radujú

„Zatiaľ čo bojujeme za práva LGBTIQ osôb a dúhových rodín v krajinách ako je aj Slovensko, to minimum, ktoré musíme ako krajina spraviť, je uznať páry a rodiny, ktoré sú právoplatnými v iných krajinách únie,“ komentoval prijatie rezolúcie Martin Hojsík z Progresívneho Slovenska.

Europoslankyňa Miriam Lexmann ako jedna z mála pred niekoľkými mesiacmi v tejto súvislosti upozorňovala, že prichádza k ďalšiemu zásahu do výlučných kompetencií členských štátov, nakoľko rodinná politika ani nespadá do sféry Európskej únie.

Druhá rovina jej kritiky bola hodnotová. „Táto aktivita vyvoláva obrovské množstvo otáznikov, z ktorých chcem v tejto chvíli zdôrazniť zvlášť jeden: v mnohých krajinách je ilegálna prax takzvaná náhradného materstva, keď sa dieťa v rozpore s ľudskou dôstojnosťou stáva predmetom obchodu,“ varovala Lexmann.


Tomáš Dugovič (dennikstandard.sk)