27.9.2022 16:44:06

Edward Snowden získal ruské občianstvo (+ TIP od red. SRS)

Snowden s rodinou
Snowden s rodinou
(foto: tadviser.ru)


Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o udelení ruského občianstva bývalému agentovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi. (hlavnespravy.sk)„V súlade s článkom 89 písm. a) Ústavy Ruskej federácie týmto rozhodujem: udeliť ruské občianstvo nasledovnej osobe: Edward Joseph Snowden, narodený 21. júna 1983 v Spojených štátoch amerických,“ uvádza sa vo vyhláške, zverejnenej na ruskom portáli právnych informácií.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov vysvetlil, že ruské občianstvo bolo Snowdenovi udelené na jeho žiadosť.

Bývalý dôstojník amerických tajných služieb spôsobil v roku 2013 obrovský rozruch, keď odovzdal denníkom Washington Post a Guardian niektoré utajované materiály o sledovacích programoch amerických a britských tajných služieb na internete. Následne sa uchýlil do Ruska, aby sa vyhol prenasledovaniu a represiám zo strany americkej justície.

Snowdenov právnik Anatolij Kučeren informoval, že Snowdenova manželka Lindsay Millsová má takisto v úmysle požiadať ruské občianstvo. Snowdenova dcéra, ktorá sa narodila v Rusku, získala ruské občianstvo automaticky narodením.


Pozn. red. SRS: Dávame do pozornosti snímku Občan Snowden (v orig. Citizenfour) od režisérky Laury Poitras. Nejde o žiadnu treťotriednu konšpiračnú zlátaninu, ale o dielo, ktoré v r. 2015 získalo cenu Oscar v kategórii najlepší celovečerný dokumentárny film. Snímka odhaľuje masívne špehovanie uskutočňované (nielen) americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou. Cez prvé minúty sa divák musí "prehrýzť", nakoľko ho zavalí množstvo technických informácií, ktoré ho v ďalšom sledovaní môžu odradiť. Oplatí sa však vydržať a dokument dopozerať do konca.


Pre prehratie filmu Občan Snowden klikni TU
hlavnespravy.sk