01.12.2022 10:12:08

Eduard Chmelár: Slabomyseľní neonormalizátori opäť zasahujú

Historik, mierový aktivista
Historik, mierový aktivista
(foto: Facebook)


O tom, že naše „červené denníčky“ svojou prihlúplou propagandou konkurujú aj komunistickému Rudému právu, nemusíme príliš veľa polemizovať, ale to, čo predviedli v súvislosti s najnovšou pesničkou Jaromíra Nohavicu, je primitívne aj na ich úroveň.Šéfredaktor Aktualít.sk Peter Bárdy, o ktorom je dlhodobo známe, že svojou servilnosťou je integrovaný do zadnej časti tela súčasnej mocenskej garnitúry tak hlboko, že mu trčí len nosná dierka, aby mohol dýchať, napísal hanopis na najznámejšieho českého folkového speváka presne v štýle tých najhorších pamfletov profesionálnych normalizačných propagandistov a udavačov špiniacich slobodomyseľných ľudí. Bárdy Nohavicovi vyčíta, že svojou piesňou sa nedrží „hodnôt, ktoré jeho štát reprezentuje“ a namiesto toho ich chce „vnútorne rozvrátiť“. Chýba už len Gottwaldovo heslo „Republiku si rozvracať nedáme“, ktoré plnilo titulky normalizačnej tlače a z ktorého sme si kedysi robili srandu. Podobne sa správa aj Denník N, ktorý celkom vážne analyzoval text satirickej pesničky a dospel k nasledujúcemu záveru: spevákovo konštatovanie, že čakáme na to, čo povie prezident USA, je konšpiráciou, lebo on spochybnil verziu o ruskej rakete medzi prvými... Tak sa mi vidí, že o tejto dobe vznikne ešte veľa vtipov.

Naši neonormalizační pisálkovia vyčítajú Nohavicovi, že jeho kritika USA pripomína „politické texty socialistických angažovaných umelcov“. Ale to je nelogický blud. Politické texty angažovaných umelcov sú tie, ktoré súčasnú moc propagujú, nie kritizujú. Jaromír Nohavica zostal sám sebou. Presne tak, ako v dusivej atmosfére normalizácie ľudia pookriali pri jeho vtipných narážkach na neduhy vtedajšieho režimu, rovnako sa vysmieva z obmedzenosti súčasných papalášov. A rovnako pri tom primitívi a obmedzenci všetkých farieb zúria. Dnes nemusíte s Nohavicom vo všetkom súhlasiť, ale snáď ho ešte nemusíme vo všetkom povinne pranierovať. Naše neonormalizačné médiá robia špinavú nadprácu, za ktorú by sa mali hanbiť. Ale ak im ani len nedochádza podobnosť medzi správaním minulých a súčasných propagandistov... holt, môžeme im veci vysvetliť, ale nemôžeme ich za nich aj pochopiť.

Pesničku Jaromíra Nohavicu, ktorá pobúrila neonormalizátorov, si vypočujte tu: https://www.youtube.com/watch?v=nfiU2DXuGxg


(prevzaté z Facebooku Eduarda Chmelára, 29.11.2022)