26.11.2021 11:42:09

Duda navrhol NATO, aby zvýšilo pripravenosť na svojom východnom krídle

Na zábere prezident Poľska
Na zábere prezident Poľska
(foto: SITA/AP)


Poľský prezident Andrzej Duda navrhol vo štvrtok Severoatlantickej aliancii (NATO), aby zvýšilo pripravenosť a rozsah síl na svojom východnom krídle, informovala tlačová agentúra PAP. (TASR)Duda svoj návrh vyslovil počas stretnutia s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli v čase rastúceho nepokoja v strednej a východnej Európe. Poľsko čelí migračnej kríze na svojich hraniciach s Bieloruskom, ktorú zjavne organizuje Minsk s cieľom destabilizovať strednú a východnú časť Európy, konštatuje PAP.

Na druhej strane sa objavujú tvrdenia, podľa ktorých Rusko hromadí svojich vojakov na svojich hraniciach s Ukrajinou.

Poľský prezident vyzval na stav zvýšenej pripravenosti NATO. Aliancii tiež navrhol, aby zvážila posilnenie svojej vojenskej prítomnosti v regióne v záujme ukázať všetkým potenciálnym agresorom, že NATO je pripravené, že nielen my sme pripravení brániť krajiny NATO, ale sme všímaví aj voči bezpečnosti našich spojencov mimo NATO, s ktorými spolupracujeme.

Stoltenberg v reakcii uviedol, že NATO je v blízkom a nepretržitom kontakte s Poľskom i ďalšími spojencami, píše PAP. Ako dodal, NATO je pripravené poskytnúť podporu v prípade, že takáto požiadavka príde. Poznamenal však, že Poľsko sa vyrovnáva so situáciou na svojich hraniciach s Bieloruskom.

Duda tiež uviedol, že Stoltenbergovi predstavil správu o bezpečnostnej situácii na východnom krídle NATO. Uistil som generálneho tajomníka, že to, čo sa tam deje, berieme veľmi vážne a všímame si všetky signály, podotkol.TASR