20.11.2022 12:34:36

Dezider Štefunko: Kto je hlavný v NATO? Kto hrá prvé, druhé a tretie husle? Čo nám hovorí incident s ukrajinskou raketou, ktorá dopadla do Poľska? Akú úlohu hrajú politickí a novinárski aktivisti? Čo je ale dobrá správa?

Pred sídlom NATO v Bruseli
Pred sídlom NATO v Bruseli
(foto: wikimedia)


Najprv bola rozširovaná množstvom médií správa, že Rusko raketami zaútočilo na člena NATO Poľsko. Hystériu prevzalo množstvo politikov. Treba aplikovať článok 5. Útok na jedného člena NATO je útokom na všetkých členov NATO. Preto treba naniesť preventívny úder po Rusku. A zbytočne sme stáli na pokraji jadrovej vojny. (hlavnespravy.sk)Voľakedy politici boli na vyššej úrovni ako dnes. Napríklad De Gaulle, Kohl, Kennedy, Mitterand, alebo aj Chirac s Merkelovou. Je evidentné, že tí dnešní majú ďaleko od tých predchádzajúcich. Aj intelektuálne, aj vedomosťami. Stali sa príveskom mainstreamových médií a nerozmýšľajú dlhodobo. Ich horizont je krátkodobý. Ako sa dostať k moci za každú cenu, sľúbiť pred voľbami všetko možné a potom na všetko zabudnúť. A navyše niekedy vzbudzujú dojem, že stratili strach z jadrovej vojny.

Skúsenejší a vplyvnejší politici zo západnej Európy predsa len vystupovali rozvážnejšie ako väčšina politikov a novinárov z bývalej východnej Európy, ktorí sa ako obyčajne väčšinou predbiehali v snahe byť „viac pápežským  ako samotný pápež“.  Lebo bojujú o priazeň jedného alebo viacerých zahraničných „Pánov“.

Prezident Zelenský mal samozrejme svoje zištné dôvody. Zmedzinárodniť konflikt na Ukrajine a zatiahnuť do vojny na svojej strane NATO. Jeho myslenie sa ľudsky dá pochopiť. Bolo dosť priehľadné. Ale to neznamená, že sa my potrebujeme priblížiť až na hranicu nukleárnej vojny.Keď už nie rozum, tak aspoň pud sebazáchovy by mal fungovať.

A vtedy zasiahol ten, ktorý skutočne prijíma rozhodnutia  – USA. Uvedomujúc si kam eskalácia a hystéria môžu priviesť, USA vyzvalo na zdržanlivosť a opatrnosť vo vyhláseniach a doslova vylúčilo, že to bola ruská raketa a uviedlo, že to s veľkou dávkou pravdepodobnosti bola ukrajinská raketa sovietskej výroby S – 300, ktorá asi minula ruskú raketu, vystrelenú na ukrajinskú elektráreň.

Aké sú závery z toho čo sa stalo?

1. USA dali diplomaticky ale jasne najavo, kto v konečnom dôsledku rozhoduje v NATO.

2. USA prejavili politickú zodpovednosť a ukázali, že nechcú vyhrotiť situáciu na Ukrajine do reálneho rizika jadrovej vojny.

3. Všetkým aktivistom najmä z východnej Európy bolo diplomaticky naznačené, že v prípade vážnych situácii treba sa pred „havkaním“ spýtať na názor tých čo majú reálnu vojenskú silu a teda schopnosť prijímať rozhodnutia. Vyhnú sa tým zbytočnému zahanbeniu alebo poníženiu.

Pripomína to jeden vtip.  Ide slon s blchou po moste. A blcha hovorí slonovi. Ale dupeme, čo?

Nuž keď nie si to ty, ktorý dupe, tak zbytočne nevykrikuj.  Pudlík nie je ten čo má právo svojvoľne havkať za svojho Pána.Dezider Štefunko (hlavnespravy.sk)