22.11.2021 14:24:14

Ďalšie sovietske stíhačky MiG-23 budú lietať v USA

MiG-23 Flogger na námornej leteckej základni Fallon v Nevade
MiG-23 Flogger na námornej leteckej základni Fallon v Nevade
(foto: AM)


Na webe sa objavili obrázky dvoch sovietskych stíhačiek MiG-23 prepravovaných na cestných prívesoch po diaľnici v Spojených štátoch. Ako sa ukázalo, tieto lietadlá kúpila súkromná americká spoločnosť Unknown Aircraft Company vo východnej Európe. (armadnymagazin.sk)Ako vysvetlil jeden z majiteľov firmy, podarilo sa im kúpiť dve sovietske stíhačky MiG-23 Flogger v Poľsku, kam boli dodané počas studenej vojny zo ZSSR. Boli vo výzbroji poľského letectva a boli vyradené z prevádzky, hoci sú v dobrom stave. Tieto lietadlá boli dodané do jedného z hangárov spoločnosti neďaleko Texasu, po čom padlo rozhodnutie o ich obnove a príprave na let. Celkovo spoločnosť plánuje zreštaurovať a zdvihnúť až osem MiGov-23, vrátane dvoch „poľských“, keďže sú „v dobrom stave“ v priebehu niekoľkých rokov.

Celkovo spoločnosť vlastní 15 stíhačiek MiG-23 rôznych modifikácií, ktoré prišli do Spojených štátov z rôznych krajín. Dnes toto lietadlo nie je až také zriedkavé, ale boli časy, keď po ňom pátrali spravodajské služby všetkých krajín vrátane Spojených štátov. Američania však mali šťastie, Egypt, ktorý mal vo výzbroji MiG-23, zmenil politický kurz a prešiel od ZSSR ku USA.

Prvé MiGy-23 prišli do USA z Egypta v polovici 70. rokov, keď Káhira odovzdala Američanom minimálne 12 lietadiel modifikácií MiG-23MS a MiG-23BN. Všetky rozobraté lietadlá boli prevezené na Edwards AFB, kde boli starostlivo preskúmané.

Montáž a let boli vykonané v Groom Lake, prvý „americký“ MiG-23 zo 4477. perute pristál v Tonopahu 1. novembra 1980. Ďalej boli sovietske stíhačky vo výzbroji letky Red Eagles.Karol Jerguš (armadnymagazin.sk)