01.3.2018 12:06:15

Civilné obyvateľstvo sýrskeho mesta Rakka sa ocitlo v podmienkach „humanitárnej katastrofy“,

...vyhlásil v stredu oficiálny predstaviteľ ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov.

„Situácia civilistov v Rakke, ako sme opakovane zdôrazňovali, je stavom „humanitárnej katastrofy“, čo tvrdošijne odmietajú uznať „osloboditelia“ z medzinárodnej koalície pod velením USA. Pri leteckých útokoch koalície bolo zničených viac ako 80 % budov“.

Ďalej Konašenkov poznamenal, že mestské ulice sú stále v ruinách, pod ktorými sa rozkladajú mŕtve telá civilných obetí bombardovania. V obytných štvrtiach mesta je prerušená dodávka vody, sú vyradené elektrické siete, hoci od oslobodenia týchto mestských častí uplynulo už šesť mesiacov. „Dnes sa v Rakke zdržuje len do 40 tisíc obyvateľov. Pred začiatkom útoku koalície tam žilo vyše 200 tisíc civilistov“, - dodal zástupca vojenského rezortu. 

Dnes sa najzložitejšia situácia pre civilné obyvateľstvo Sýrie sformovala v tých oblastiach, ktoré sú  pod kontrolou koalície na čele s USA a podriadených ozbrojených oddielov opozície, povedal v stredu oficiálny predstaviteľ ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov. „Po hlučných vyhláseniach o oslobodení od ISIL sa tieto oblasti premenili na „čierne diery“, situácia v ktorých sa vymkla spod kontroly a je nepriehľadná aj pre sýrsku vládu, aj pre medzinárodných pozorovateľov,“ - povedal.

Ďalej I. Konašenkov uviedol, že humanitárna situácia v utečeneckom tábore „Er-Rukban, ktorý je v zóne kompetencii americkej vojenskej základne Et-Tanfe, je aj naďalej veľmi zložitá.  Až 60 tisíc utečencov, ktorí sa tam nachádzajú,  násilne držia v izolácii militantné skupiny, ktoré majú kontrolu nad Er Rukban. „Na cestách uzavretej 55-kilometrovej zóny militanti zriadili kontrolné stanovištia, hliadkujú. Tábor je obklopený ostnatým drôtom, vstup mimo ktorého a odchod z 55 km zóny je možný len s povolením militantov“,-  povedal oficiálny predstaviteľ vojenského rezortu. Podľa neho k zlepšeniu situácie v tábore by prispeli humanitárne konvoje a evakuácia ľudí, ktorí potrebujú ošetrenie v zdravotníckych zariadeniach Damasku, podobne, ako sa zaobchádza s vážne chorými obyvateľmi Východnej Guty.


 


Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, 1. 2. 2018