24.8.2020 18:42:04

České peniaze na bieloruský majdan

Na snímke český poslanec (SPD) pri príhovore
Na snímke český poslanec (SPD) pri príhovore
(foto: Screenshot YouTube)


No povedzte, ktorej vláde a väčšine obyvateľstva tej-ktorej krajiny by sa páčilo, keby niekto v zahraničí tajne financoval protivládne sily alebo dokonca, otvorene vyhlásil, že poskytne peniaze opozícii, mimovládkam a protivládnym médiám danej krajiny aby uskutočnili štátny prevrat a odovzdali moc z rúk vlády do „pazúrov“ opozície?.. (zemavek.sk)Dokonca, drvivá väčšina milovníkov nášho premiéra a slniečkárov by protestovala a označila dané konanie za protiprávne a neetické miešanie sa do záležitostí krajiny. Ale to, že v podstate to isté, robí celá EÚ voči Bielorusku, nikomu nevadí… A náš premiér, na plné ústa vysvetľuje, ktorým všetkým opozičným silám v Bielorusku mieni finančne pomáhať.

A čo by povedal na to, keby v zahraničí niekto poskytol peniaze slovenským mimovládkam, opozícii, „konšpiračným“ médiám na to, aby zvrhli jeho, Matovičovu vládu? To by už bol škandál, zločin a kriminál? Číže jedna skupina, môže finančne pomáhať opozícii v inej krajine, aby urobila Majdan a odovzdala moc opozícii, ale druhá skupina to isté robiť nemôže? „Múdra“ slniečkárska logika.

Pričom európski, vrátane slovenských „sponzorov“ Majdanu, zabúdajú na úplne jasnú, oveľa užitočnejšiu a logickú vec: namiesto toho, aby kŕmili opozíciu v cudzej krajine, vyhadzovali peniaze slovenských daňových poplatníkov na vietor a pomáhali pripravovať nelegitímny štátny (možno aj krvavý) prevrat, radšej by tie peniaze mohli použiť na oveľa užitočnejšie účely, ako napríklad pomoc domácemu zdravotníctvu, školstvu, deťom, sociálne slabším rodinám atď. Bolo by to, myslím, oveľa spravodlivejšie a múdrejšie investovanie…

Podobne rozmýšľajú aj niektorí európski politici, bohužiaľ, nie je ich veľa… Jedným z nich je napríklad, český poslanec Jaroslav Foldyna, ktorý tiež žiada nerozhadzovať české korunky na podporu Majdanu v Bielorusku, ale radšej pomôcť ľuďom v Česku, čo považuje za lepšie využitie peňazí daňových poplatníkov. Zároveň, tiež poukázal na dvojitý meter mnohých európskych politikov, vrátane domácich, českých (u nás je situácia podobná), ktorí odsudzujú „brutalitu bieloruskej polície,“ ale ani nemukli, keď polícia ešte brutálnejšie mlátila demonštrantov vo Veľkej Británii, USA, Nemecku, Francúzsku, Španielsku atď.

Takisto im pripomenul, ako českí politici – pokrytci boli ticho, keď USA napadli a fakticky zničili Irak, Líbyu, Sýriu, Juhosláviu atď., vtedy im totálne porušenie ľudských práv, slobôd a všetkých medzinárodných zákonov nevadilo… Ako vieme, ani na Slovensku nie je menej rovnakých slniečkarských politikov – pokrytcov, ktorí stále operujú dvojitým metrom a trojitými štandardmi, o čom stále hovoríme.

Na svojej facebookovej stránke zverejnil video záznam a text vystúpenia v českej poslaneckej snemovni, keď sa poslanci bavili o situácii v Bielorusku, kritizovali súčasné vedenie, brutalitu polície a diskutovali o tom, ako potrestať Lukašenka a pomôcť opozícii uchopiť si moc. Jaroslav Foldyna nastavil zrkadlo týmto pokrytcom a falošným demokratom. Poukázal na to, že sú zbabelci a luhári a že používajú dvojitý meter.

 

Ak si chceš radšej vynikajúci prejav Jaroslava Foldynu pozrieť na videu, klikni sem (pozn. red. SRS)


„Snažil som sa pozorne vypočuť si debatu. Pozerám diskusie v televízii, médiách a sledujem aj diskusie na Facebooku a vyjadrenia rôznych politických strán. Zdalo sa mi to vtipné, keď kolega Kopřiva z Pirátov rozprával o Bielorusku. Nechcel som sa ho opýtať, či tam niekedy bol. Nechcel som sa ho opýtať, či slúžil niekedy v armáde, či vedel, ako to tam chodí. Nechcel som sa ho pýtať, či nevie, ako sa pracuje na polícii. Ani sa ho neopýtam.

Moji kolegovia z hnutia ANO, vy predsa viete, že nie som nejaký antibabišovec, viete to. Ja som s väčšinou z vás kamarát. Myslíte si, že tých, ktorí demonštrovali v Prahe v roku 2019, podľa odhadov organizátorov, bolo 300 tisíc? Tých ľudí, ktorí demonštrovali proti vám a proti Andrei Babišovi. Moji priatelia. T-Mobile povedal: „Nie, nebolo to 300 tisíc, bolo to 283 tisíc.“ Priatelia moji z hnutia ANO, myslíte, že Andrej Babiš by mal visieť na kandelábre alebo byť vo väzení? Toto je celá republika? Toto je osem miliónov voličov? O čom to tu hovoríme?

V Bielorusku je zjavne, ako by sme ho nazvali, autoritatívny režim. A určite je to tak. Bielorusko nie je Taliansko, ani Česká republika ani Rusko, nie je Taliansko ani Nemecko. Majú svoje ponímanie života, úplne odlišné od nášho ponímania života. Myslíte si, že všetci túžia po západnom type demokracie, ako sa ho snažíme všade nastoliť? Presne tak, ako sme ho spoločne nastoľovali v Iraku, pretože sme všetci držali ústa a krok? V Líbyi sme zhodili Kaddafiho, pretože bol diktátor. A čo sa tam zmenilo pre tých Iračanov? Žije sa im lepšie? Naozaj sa im žije lepšie? Myslíte si, že áno?

Myslíte si, že tým, že sme platili a financovali rôznych bojovníkov v Sýrii, je dnes lepší režim, že je lepší? Žeby to bolo lepšie v Líbyi? A myslíte si, že bude lepšie, ak budeme financovať zo zdrojov, tak som si vypočul rozpravu v nedeľu, keď vicepremiér a minister vnútra povedali: „My, Česká republika, s tým vôbec nemáme nič spoločné.“ Chápem to. My, orgány štátu, veríme, že naše služby a my všetci s tým nič nemáme. My len z peňazí daňových poplatníkov financujeme rôzne mimovládne organizácie, ktoré roz….jú celý systém na celom svete! Kdekoľvek sa im páči! Uvedomte si to!

Za peniaze českých daňových poplatníkov, za 4,5 mílióna českých korún nejaká organizácia sa snaží vytvoriť demokratický režim v Bielorusku. Nech nám dá štyri a pol milióna, lebo sú to peniaze daňových poplatníkov z Rumburku, a dáme ich tam ľuďom, aby mali na dochádzanie k lekárovi. Pretože nám nefunguje zdravotníctvo. Pretože to sú naše peniaze!

Dvesto tridsať alebo dvesto päťdesiattisíc demonštrantov v Prahe na Letnej nie je Česká republika! Tu je osem miliónov voličov. Presne ako je to v Bielorusku. O čom to tu hovoríte? Nastavme si toto zrkadlo spolu! O čom to stále hovoríme?

Nechajme Bielorusov, nech riešia bieloruské záležitosti a starajme sa o to, aby sa Čechom žilo lepšie v Českej republike! Využime pre nich peniaze daňových poplatníkov, pre dobro českého daňového poplatníka! A nehrajme sa tu na to, že sme najspravodlivejší a najmúdrejší. Nie sme. Sme pokrytci, lebo sme boli ticho, keď sa toto dialo inde. Keď sa toto dialo v Paríži, keď sa strieľalo gumovými projektilmi. Premiér hovorí vynikajúco po francúzsky. Určite zavolal Macronovi, že zajtra ho nechá odvolať. Nemalo by sa strieľať do ľudí! Alebo áno? Sú to veci Paríža a Francúzska.

A momentálne netuším, ako je to presne v Bielorusku. Neviem, či tých 200 tisíc ľudí, ktorí demonštrujú, je to obraz celého Bieloruska. Ja to fakt neviem. Viete to vy? Veríme Českej televízii, čo nám hovorí, lebo tam bola, alebo nebola? Ja to neviem. Čo chcete prijať za uznesenie? Aké uznesenie chceme prijať tu, v českom parlamente? My s našimi problémami, ktoré nevieme vyriešiť? Nevieme vyriešiť situáciu sociálne slabých ľudí v Usteckom kraji, kde je jedna vylúčená lokalita vedľa druhej. Jedna vylúčená lokalita vedľa druhej! Ľudia žijú ako žobráci! A dodnes sme to nedokázali vyriešiť. Ale hlavne, že sa – teraz musím nájsť slušné slovo – motáme do tých iných krajín a sme strašní moralisti. A len sme zabudli na to, že keď sa búrali režimy v Líbyi, Sýrii, Iraku v rozpore s medzinárodným právom, tak sme držali ústa a krok,“ ukončil svoj emotívny prejav poslanec Jaroslav Foldyna.


Čo dodať? Iba krátko. Stručne a jasne český poslanec popísal situáciu, ktorá panuje prakticky v každej členskej krajine EÚ. Vlády týchto štátov sa otvorene, protizákonne a bezostyšne miešajú do záležitostí v iných krajinách, snažia sa pomôcť „tej správnej opozícii,“ aby uskutočnila štátny prevrat a zmeniť vlády v iných krajinách. Ak niekto sa pokúsi urobiť aspoň jedno percento z toho, čo robia „demokratické“ vlády členských krajín EÚ voči nim, hneď to považujú za miešanie sa do ich záležitostí a za zločin.

Dokonca sa o to nik nemusí pokúšať, ale stačí, ak európske vlády vymyslia, že sa niekto pokúša ovplyvniť dianie v ich krajine – aj to je, podľa nich, zločin. Ale keď európske vlády to robia otvorene a drzo, svoje vlastné konanie považujú za normálny jav. Čo je to, ak nie je to totálne pokrytectvo, špinavá práca a lož? A čo sa týka Bieloruska… Nechajme Bielorusov, nech si sami vyriešia svoje záležitosti.

„Nepomáhajme“ iným krajinám zasa rovnakým spôsobom, ako to bolo v Juhoslávii, Iraku, Sýrii, Líbyi atď. Nerobme iným to, čo by sa nám absolútne nepáčilo, keby niečo podobné nám robili iní. EÚ by už konečne mala skončiť (to by sme radi očakávali aj od slovenskej vlády) s pokrytectvom, falšovaním faktov, dvojitým metrom a trojitými štandardmi.Zdroj: Jaroslav Foldyna (SPD) k Bielorusku: „mimovládky za naše peniaze roz*ebávajú systém v celom svete“, 20.8.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)