30.7.2018 10:17:22

Boli sme v Petrohrade (1. časť Kronštadt)

Členovia a sympatizanti Slovensko-ruskej spoločnosti v druhej polovici júla zavítali do Petrohradu. Cestovné kancelárie bežne odporúčajú navštíviť aj neďaleké zaujímavé miesta ako sú: Carskoje selo (Царское Село) a Petrodvorec (Петергоф). Do nášho programu sme sa rozhodli zaradiť aj netradičnú návštevu Kronštadtu (Кронштадт).

Kronštadt je na ostrove, ktorý sa nachádza neďaleko Petrohradu vo Fínskom zálive. V meste sa stretáva cárska história so sovietskou ako aj súčasnou ruskou. Ostrova sa zmocnili cárske vojská začiatkom 18. storočia. Legenda uvádza, že vojsko Petra I. prekvapilo Švédov nachádzajúcich sa na ostrove tak, že po sebe zanechali kotol s polievkou, ktorú potom skonzumovali víťazní námorníci. Symbol kotla sa aj s majákom neskôr dostal aj do erbu mesta. Na ostrove sa usadila základňa Baltickej flotily cárskeho námorníctva. Neskôr tam otvorili námorné učilište, zriadili špecializovanú nemocnicu pre námorníkov a samozrejme aj lodenice. Mesto spolu s pevnosťami na okolitých malých ostrovoch úspešne odolalo v roku 1854 útokom britskej a francúzskej flotily.

Ostrovu dominuje Morská katedrála (Морской собор) viditeľná zďaleka. V meste sa nachádza veľa vojenských a technických pamiatok a iných zaujímavostí. Osobitnú pozornosť si napr. zaslúži suchý dok, v ktorom sa stavali alebo opravovali cárske lode. V jednom z prístavov je miesto na sledovanie výšky morskej hladiny, od ktorej sa následne určujú nadmorské výšky a morské hlbiny vzhľadom na úroveň Baltického mora.

Po októbrovej revolúcii z roku 1917 sa námorná pevnosť naďalej rozvíjala. Významnú kapitolu v histórii mesta si zasluhuje obdobie Druhej svetovej vojny. Mesto so svojimi opevneniami odolávalo útokom nepriateľkých nemeckých vojsk počas blokády Leningradu. Následky ťažkých bojov vidno doteraz na viacerých opevneniach.

V súčasnosti je na ostrove moderná základňa námorníctva Ruskej federácie. Z Petrovského parku je možné obdivovať vojnové lode a ponorky Baltskej flotily. V minulosti bolo možné na ostrov sa dostať iba na lodi alebo letecky. Začiatkom tohto storočia sa začala výstavba grandiózneho diela – hrádze, po ktorej vedie na ostrov diaľnica z oboch strán zálivu (južná vetva bola sprejazdnená v roku 2014). Hrádza má za účel chrániť Petrohrad aj pred prípadnými záplavami. Zaujímavosťou diela je, že v jednom úseku cesta vchádza do tunela popod hladinu mora. Je to preto, aby lode voľne mohli plávať do Petrohradu (výška mosta by ich mohla limitovať).

Pokiaľ sa niekedy vyberiete na návštevu Petrohradu, hľadajte v ponuke cestovných kancelárií aj návštevu Kronštadtu.

 

Ivan Horský