15.1.2019 09:41:36

Blaha: Lajčákovo ministerstvo dáva státisíce eur ročne mimovládke GLOBSEC na propagandu proti Rusku

Vládny poslanec Ľuboš Blaha pokračuje v kritike vlastných radov. Po kritike ministerstva zahraničných vecí za bezpečnostnú stratégiu SR, otvoril tému financovania mimovládok.

Prednedávnom sa odohrala roztržka medzi poslancom a predsedom európskeho výboru SMERu Ľubošom Blahom a ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ohľadom bezpečnostnej stratégie SR .

Blaha však v kritike ministerstva pokračuje. Na mušku si zobral financovanie mimovládnych organizácií. Kontrétne sa zameral na mimovládku GLOBSEC.

“Pozrel som sa bližšie na mimovládku GLOBSEC a poviem vám úprimne, priatelia, padne vám sánka. Toto stojí za to si prečítať. Toto je normálne, že chobotnica,” píše udivene poslanec Blaha v statuse na sociálnej sieti.

SMERácky poslanec píše, že k bližšiemu pozretiu sa na financovanie GLOBSECU ho viedol článok na denníku SME od Daniela Mila, ktorý je zároveň zamestnancom tejto mimovládky.

“V denníku SME na mňa v týchto dňoch zaútočil zamestnanec tejto organizácie Daniel Milo, a to veľmi nevyberaným spôsobom – jeho hejty voči Rusku sú na úrovni Adolfa Hitlera. Jeho článok považujem za obludný, a preto som sa rozhodol bližšie preskúmať, čo je vlastne zač ten GLOBSEC, pre ktorý pracuje.”

Blaha zistil, že GLOBSEC dostáva obrovské sumy peňazí od rezortu zahraničia:

Milión eur len za tento rok 

Len tento rok ministerstvo zahraničia odkleplo GLOBSEC-u 340 000 eur na organizáciu konferencie.

Na ďalšiu konferenciu v Tatrách to bolo 100 000 eur a keďže prispeli aj ďalšie rezorty, dvojdňová konferencia v Tatrách tak vyšla štát na 370 000 eur.

Liberálne médiá, ktoré za iných okolností rozoberajú každý cent pri výdavkoch štátu, veselo tlieskali. Ako inak.

Ale to nie je všetko. GLOBSEC dostal aj zákazku na to, aby vyprodukoval niekoľko textov či “školení” na tému hybridnej vojny.

Čiže – za peniaze štátu si niekto bude veselo kopať do Ruska a produkovať nezmyselné propagandistické pamflety. GLOBSEC-u za toto pristane na účte 320 000 eur.

To sme už dohromady na milióne eur pre GLOBSEC len za tento rok! ”

Poslenec SMERu tvrdí, že táto mimovládka šíri nebezpečnú rusofóbiu za štátne peniaze:

Rusofóbia za štátne?

S miliónom eur na účte nie je problém financovať oddaných zamestnancov, ktorí v prípade potreby napíšu do SME nenávistný článoček proti Blahovi či iným “nepriateľom ľudu”, keď si dovolia vyjadriť iný názor. Aké jednoduché!

Ak k tomu pridáme ďalšie granty od rôznych atlantických kamarátov, GLOBSEC sa topí v peniazoch. A jedinou úlohou tejto mimovládky je mobilizovať verejnú mienku proti Rusku.

A samozrejme – tvoriť jednostrannú propagandu v prospech NATO. Za peniaze daňových poplatníkov a zahraničných donorov.”

Podľa Blahu nie Rusko ,ale mimovládka GLOBSEC vedie hybridnú vojnu :

 

GLOBSEC vedie hybridnú vojnu

Ale keď tu niekto financuje pochybné mimovládky na to, aby v médiách jednostranne propagovali americké záujmy, tak to už vraj hybridná vojna nie je – to vlastne netreba zisťovať, odkiaľ majú granty, platy, financie. Nikoho nezaujíma, kto platí Daniela Mila. A za čo.

Prepáčte, ale ak si niečo zaslúži pomenovanie hybridná vojna, tak potom je to práve to, čo robí GLOBSEC. Mimovládka, ktorá je platená za to, aby útočila na vládnych poslancov.”

Blaha považuje tieto zistenia za škandál rezortu diplomacie a plánuje naďalej zisťovať koľko takýchto nastrčených mimovládok na Slovensku pôsobí a koľko z nich financuje štát či zahraničné nadácie.

“Štát takéto pochybné mimovládky jednoducho nesmie financovať ani jediným centom. Sú extrémne jednostranné, agresívne a nebezpečné,” zakončil Blaha.

Samuel Gdovin

HSP, 15. 1. 2019