10.5.2022 08:56:35

Bitka o Slavín

Netradičný pohľad na Slavín
Netradičný pohľad na Slavín


Predstavitelia Slovensko-ruskej spoločnosti po mesiaci opäť zavítali na Slavín. 8. mája jednotlivo, 9. mája oficiálne. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov avizoval, že sa pietny akt kladenia kvetov bude konať v pondelok o 11:00 hod.


 

Hoci Slovenský hydrometeorologický ústav veštil možnosť prehánok, počasie vyšlo v stanovenom čase na jednotku. To sa však nedá napísať o atmosfére podujatia.

Vedeli sme, že si iniciatíva Mier Ukrajine so značným predstihom uzurpovala pamätník prakticky na celý 9. máj (od 8:00 hod. do 17:30 hod.). Termín bol vybraný náročky, aby prekazil oslavy tým, ktorí si tento dátum skutočne ctia. Svoju akciu organizátori nazvali provokatívne - Deň obetí rašizmu (ruského fašizmu).

Aktivisti mali zamračený výraz (asi premýšľali aj nad vojnou v Jemene), príležitostne sa posmešne uškŕňali. Zjavne sa cítili sebavedome, to oni vždy, keď ich chránia desiatky policajtov.

Po konzultáciách príslušníkov policajného zboru aj s JUDr. Jánom Čarnogurským, prítomní (ktorí prišli vzdať hold pamiatke padlým Sovietom) mali nakrátko povolené klásť kvety a vence tak, že obchádzali postavenú zátarasu sprava. Tento postup bol však rýchlo zakázaný. Keď sa ľudia pod vplyvom emócií snažili preniknúť k pamätníku z bočnej strany (zľava), priestor bol pohotovo zablokovaný. Po dlhom vyjednávaní sa policajtov napokon podarilo presvedčiť, aby sa kytice dali položiť na tradičné miesto, hoci zo zadného prístupu. Bolo to síce nedôstojné, ale za daných podmienok to najlepšie, čo sa mohlo urobiť.

V rámci komplexu boli nainštalované plagáty, ktoré v niektorých prípadoch znevažovali štátne symboly Ruskej federácie. Dehonestovaný bol aj pravoslávny kríž. Našťastie, nie ten veľký drevený - toho sa asi liberáli boja a zďaleka sa mu vyhýbajú.

Tváre aktivistov sme na Slavíne v minulosti neregistrovali. A s určitosťou hraničiacou s istotou vieme, že podobným spôsobom neprotestovali proti americkým preventívnym vojnám či revolučným podlostiam majdanovského typu. Ani nikdy nekritizovali civilizovaný Západ za to, že presadzuje svoje hodnoty v oblastiach sveta, kde o ne väčšina obyvateľstva vôbec nestojí...

Organizátorov Dňa obetí rašizmu preto nenazveme mierovými demonštrantmi. Nemotivuje ich túžba po mieri, ani súcit s trpiacimi, ale primitívna nenávisť k Rusom. Ruský národ a jeho kultúru nepoznajú, Rusmi povýšenecky opovrhujú a liečia si na nich svoje boliestky.

Nebyť uvedomelých policajtov, organizátori by sa nepárali ani s preživšími protifašistickými bojovníkmi, ktorí sa prišli pokloniť druhom. Nechutným divadielkom tak aktivisti nielen pošpinili pamiatku sovietskych (teda aj ukrajinských) vojakov, ktorí padli v zrážkach za oslobodenie mesta, ale tiež urazili vlastných zvráskavených predkov.

Ani v Slovensko-ruskej spoločnosti nemáme na opodstatnenie ruskej vojenskej intervencie na Ukrajine jednotný pohľad. To však neznamená, že sa budeme nečinne prizerať ako nevďační súčasníci tancujú na hroboch hrdinov, ktorí sa hlavným podielom zaslúžili o porážku nacizmu!

 

 

 Takto to vyzeralo, keď sme prišli na Slavín. Kopa policajtov, za nimi organizátori

 

 

 Pri pohľade zblízka možno vidieť postavenú zátarasu


 V strede Ján Čarnogurský

 

Snímka zhotovená po kladení kytíc

 

 Časť prítomnej delegácie bratislavského Klubu Arbat zo Slovensko-ruskej spoločnosti

 

 

 Pravoslávny kríž nikto neblokoval, už tradične sme pod ním rozjímali...

 


 ...a zapálili sviečky


 

 Pamiatke osloboditeľov sa napriek pracovnej zaneprázdnenosti prišli pokloniť aj členovia Správnej rady SRS, Branislav Fábry (vpravo) a František Kavulák (na snímke chýba)

 


 Predseda Slovensko-ruskej spoločnosti pri rozhovore s bývalým vojakom

 

 

 Spoločná fotografia pred odchodom zo Slavína
Ivan Tirpák