16.11.2021 16:13:06

Belousovová: Čo za organizáciu je Globsec, aké má ciele, keď sympatie medzi dvoma národmi a snahy o dobré vzťahy označuje za slabinu?

Na zábere bývalá podpredsedníčka NR SR
Na zábere bývalá podpredsedníčka NR SR
(foto: Facebook)


Najväčšou slabinou Slovenska sú sympatie verejnosti voči Ruskej federácii a náchylnosť Slovákov podľahnúť dezinformáciám, skonštatovala to štúdia organizácie GLOBSEC o odolnosti a zraniteľnosti krajín voči zahraničnému vplyvu, najmä Ruska a Číny. Na tvrdenia štúdie prozápadnej organizácie reagovala bývala politička a predsedníčka strany Národ a Spravodlivosť – naša strana Anna Belousovová. (HSP)Najväčšou slabinou Slovenska majú byť podľa Globsecu sympatie verejnosti voči Ruskej federácii.

„Ja si myslím, že to nie je naša slabina, naopak je to dôkaz toho, že ako národ sme si v tomto čudnom svete masového ohlupovania, klamstva a prepisovania histórie zachovali zdravý rozum a pamäť. Mali  by sme sa usilovať o dobré vzťahy so všetkými národmi, zvlášť s tými, s ktorými máme spoločné korene, t.j. so slovenskými národmi,“ vysvetlila.

Belousovová si preto kladie otázku: „Čo za organizáciu je Globsec, aké má ciele, keď sympatie medzi dvoma národmi a snahy o dobré vzťahy označuje za slabinu?“ a dodáva:

„Im by sa zrejme páčilo, keby sme Rusko nenávideli. Potom ale treba otvorene povedať, že Globsec fungujúci pod krídlami USA neusiluje o mier a porozumenie medzi národmi, ale ich snahou je zrejme vojnové štvanie!“

Bývalá politička poukázala aj na ocenenie Madeleine Albrightovej zo strany Globsecu, ktorú nazývajú balkánskou mäsiarkou za jej podiel na bombardovaní Juhoslávie. Ocenenie získala za jej „podporu procesu demokratizácie a budovania slobody a stability v strednej Európe“. Belousovová po považuje za ďalší príklad toho, ako si Globsec a USA predstavujú demokraciu, slobodu a stabilitu…

 

Štúdia Globsecu

Prieskum Globsecu podľa informácií TASR analyzoval celkovo osem krajín strednej Európy a západného Balkánu v piatich aspektoch: postoje verejnosti, politické podmienky, verejná správa, informačný priestor a občiansky a akademický priestor.

Spomedzi Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Čiernej hory, Severného Macedónska, Rumunska a Srbska skončilo Slovensko v prvej trojke najodolnejších krajín. Lepšie dopadla iba Česká republika a Rumunsko.

V indexe zraniteľnosti skončilo Slovensko v prieskume najhoršie pri postojoch verejnosti. Podľa Globsecu ide v tomto prípade najmä o spriaznenosť Slovákov s Ruskom, ktorá je zakorenená v „romantických a mylných predstavách panslavizmu 19. storočia“. Rovnako sú Slovákom sympatickí silní vodcovia, čo sa môže pretaviť aj do podpory nedemokratických režimov.HSP