01.6.2017 09:19:35

Andrej Danko pred rokmi o základniach NATO, vlastenectve, či dráždení Ruského medveďa

 

Názory súčasného predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a predsedu Slovenskej národnej strany z 13. 9. 2014.

Predseda Slovenskej národnej strany sa vtedy často zúčastňoval diskusného klubu Extra Plus. Rozprával o základniach NATO, ktoré rázne odmietal. Odmietavý postoj mal aj k vstupu Ukrajiny a Turecka do Európskej únie či rozširovaniu smerom k “Ruskému medveďovi”. Zdá sa, že po tom, ako sa v parlamentných voľbách v roku 2016 dostala SNS do parlamentu a vstúpila do koalície so stranami SMER-SD, MOST-HÍD a SIEŤ, Danko svoje postoje zmenil.

“Vždy sa hovorí že iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ. Poviem to nahlas, nech sa trochu uvoľníme, ale myslím si, že musíme tak adresne ako hovoríme prezidentovi, hovoriť aj premiérovi. Ja sa k tej téme vrátim, pretože my tu môžeme diskutovať, ale len niektorí ľudia v štáte majú moc, a len niektorí ľudia nás reprezentujú, to je predseda vlády, minister obrany a prezident. A ja očakávam od nich jasný a presný postoj; keď už je nešťastný prezident, očakávam rázne buchnutie a nie žiadny alibizmus od vlády. Očakávam vyjadrenie, že nie logistické centrá, ale nič tu nebude. Veď my sme už tento rok navýšili rozpočet aj na centrálu NATO, 10,3 milióna prispeje na novú budovu a nové ústredie. Predbiehať sa v číslach 1,4 a 1,6, pochybujem, že tu z nás aj fundovaní ekonómovia vedia odhadnúť, aké sú to šialené čísla. Ja len viem, že naši ľudia žijú z ruky do úst, že naši dôchodcovia nemajú na lieky a že sme, s prepáčením, čím ďalej tým väčší žobráčikovia a krajina chátra,” povedal Andrej Danko počas diskusie v roku 2014.

Následne spomenul aj tému vlastenectvo. Danko taktiež zdôraznil, že by vláda mala buchnúť po stole a povedať Američanom, že tu žiadna základňa nebude:

“Poďme sa baviť reálne o tom, čo je vlastenectvo, čo je naša krajina od Tatier k Dunaju, čo tu vieme zobrať, čo tu vieme dať do poriadku, ako vieme dať do laty Francúzov, Nemcov, ktorí nás tu drancujú, ako vieme povedať Američanom, že tu žiadna základňa nebude, keď chceš, tu môžete trénovať a to je všetko. Prestaňme klopiť hlavy, rozprávať o ľuďoch, ktorí tu dnes majú moc, ako o niečom, čo sa dosiahnuť nedá. Ešte raz opakujem, nebráni nič dnešnej vláde, ktorá má nadpolovičnú v parlamente, povedať jasne stanovisko, ja sa to nebojím povedať. Práve v týchto veciach je treba, aby sme my, malý národ, malý húževnatý národ, cítili ochranu a nie alibizmus.”

Danko spomenul aj Slovenskú armádu, podotkol, že naši vojaci sú na posmech, pretože nemáme žiadnu obranyschopnosť. Taktiež vyhlásil, že má pocit, že na Slovensku chce každý len kariérne rásť.

“…Dneska sú na posmech naši vojaci, keď idú na trénovanie do Nemecka, pretože obranyschopnosť nemáme žiadnu. Sme odkázaní na pomoc, ale dnes naši vojaci, nebojím sa povedať, máme možno už viac občianskych zamestnancov ako vojakov v armáde. Generálov máme toľko, že ani neviem, kde sa nabrali. Hodnosť generál bolo v minulosti na ministerstve niečo, dnes mám pocit že chce každý kariérne rásť a som z toho v šoku.”

V závere rozprával aj o rozširovaní NATO o Ukrajinu a Turecko, ktoré označil za “krajinu islamského pôvodu”. Taktiež spomenul aj Rusko.

“Rozširovanie NATO. Počul som od zástupcov vlád, že Ukrajina do EÚ áno a do NATO nie. Ja hovorím a dlhodobo to hovoria aj naši partneri v zahraničí a ja to budem na Slovensku etablovať, pokiaľ tá dôvera bude k mojej strane, ktorú sa snažím absolútne prerábať, že nie, že Ukrajina ani Turecko, nemajú čo robiť ani v únii a ani v NATO. Turecko ako krajina islamského pôvodu, sami vidíte, čo robia islamisti…, ešte raz opakujem, žiadne rozširovanie bližšie k ruskému medveďovi. Kto vydráždi Rusa, nemôže sa čudovať reakcii,” povedal Danko v septembri 2014. Niet pochýb že podobné názory mu v tej dobe zaistili množstvo voličov, otázne je, ako na jeho pozmenené názory a najnovšie “kauzy” zareagujú voliči pri najbližších voľbách.


Video dôkaz viď originál:  http://www.hlavnespravy.sk/andrej-danko-pred-rokmi-o-zakladniach-nato-vlastenectve-ci-drazdeni-ruskeho-medveda/1021166

 

hlavnespravy.sk, 1. 6. 2017