23.7.2017 07:59:23

Americký generál Raymund Thomas: USA nemajú právo pôsobiť v Sýrii

Podľa informáci portálu newsweek  sa vyjadril americký generál Raymund Thomas v tom zmysle, že Američania nemajú z medzinárodného hľadiska právo pôsobiť v Sýrii. 

“Nie je ďaleko deň, kedy sa Rusi opýtajú, prečo sme ešte v Sýrii. Do Sýrie sme vstúpili z dôvodu rozhodného boja proti terorizmu, Rusi však majú oficiálne pozvanie sýrskej vlády. Keď sa boj proti terorizmu skončí (Rusi a Sýrčania rozhodne likvidujú ISIS), nebudeme mať čo v Sýrii robiť. Rusi, ktorí majú pozvanie sýrskeho prezidenta však v Sýrii budú môcť ostať”

Svoje slová predniesol americký generál pri prejave na fóre o bezpečnosti v Aspene, štát Colorado.

USA odmietajú opustiť územie Sýrie, hoci sa na území cudzieho štátu nachádzajú už teraz v rozpore s medzinárodným právom. Oficiálny Damask neustále protestuje proti hrubým útokom voči svojej štátnej suverenite a protestuje aj proti tomu, že USA bez toho, aby sa nachádzali vo vojnovom stave so Sýriou už viackrát zaútočili na pozície sýrskych vládnych vojsk. (Takéto hrubé porušovanie medzinárodného práva, aké vykonávajú Američania sa v medzinárodnej politike neobjavilo od dôb nacistického Nemecka).

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov niekoľkokrát uviedol, že víta rozhodný boj USA proti terorizmu, Američania by však mali svoj postup postaviť na zákonných opatreniach. Desať vojenských základní, ktoré Američania na území Sýrie vybudovali je v rozpore s medzinárodným právom a zákonmi, uviedol ruský minister v interview pre televízny kanál NBC News.

Sergej Lavrov vyhlásil, že víťazstvo sýrskych vládnych síl nad teroristami je už pomerne blízko, skupiny protiasadovskej opozície sú ochotné znova obnoviť rokovania s oficiálnom sýrskou vládou v Damasku. Po porážke teroristov v Sýrii nebudú mať podľa ruského ministra Sergeja Lavrova USA žiadne právo zotrvať ďalej v Sýrii a budú musieť  Sýriu opustiť.

hlavnespravy.sk, 22. 7. 2017