28.12.2021 15:59:54

Americké špionážne lietadlá krúžia nad Ukrajinou a mapujú Ruskú armádu. Špionážne lety potvrdil aj americký zdroj

Americké strategické prieskumné lietadlo Boeing RC-135W Rivet Joint
Americké strategické prieskumné lietadlo Boeing RC-135W Rivet Joint
(foto: wikimedia)


Minulý týždeň čínski pozorovatelia zo spoločnosti NetEase uviedli, že Spojené štáty vyslali osem svojich prieskumných lietadiel Boeing RC-135 k hraniciam Ruskej federácie. Lietadlá Boeing RC-135 sú vybavené radarmi schopnými detekovať vojenské vozidlá na zemi. (HSP)„Pomaly krúžili v medzinárodnom vzdušnom priestore za ruskou hranicou, pričom zbierali množstvo elektromagnetických signálov,” uviedli pozorovatelia NetEase.

Experti predpokladajú, že americké lietadlá sa snažili odhaliť miesta rozmiestnenia ruskej armády pri hraniciach Ukrajiny.

Lietadlá Boeing RC-135 mohli zbierať elektromagnetické signály, pričom zozbierané údaje by mohli pomôcť Pentagonu určiť miesto, kde môže následne vypuknúť ozbrojený konflikt.

Najnovšie špionážne lety Američanov potvrdili samotné americké noviny Forbes, keď zverejnili článok o dvoch amerických špionážnych lietadlách, ktoré v pondelok preleteli nad Ukrajinou s misiou zmapovať neďalekú ruskú armádu.

Podľa článku preletela v pondelok dvojica najlepších pozorovacích lietadiel amerického letectva  nad východnou Ukrajinou približne 60 km od územia kontrolovaného separatistami.

Misia dvoch prúdových lietadiel, ktorá zahŕňa pozemné pozorovacie lietadlo E-8C a signálne spravodajské lietadlo RC-135V, je jednou z prvých misií, ktoré americké letecké sily USAF otvorene uskutočnili v ukrajinskom vzdušnom priestore s cieľom mapovať ruské sily pozdĺž hranice s Ukrajinou.

E-8C a RC-135V tvoria tím. E-8C obsahuje radar s takzvaným „ukazovateľom pohybu na zemi” alebo GMTI, čo znamená, že môže opakovane vyhľadávať vozidlá v priebehu času, čo dáva operátorom predstavu o smere jazdy a rýchlosti vozidiel.

RC-135V je signálne spravodajstvo alebo SIGINT, lietadlo, ktorého citlivé prijímače zachytávajú nepriateľské vysielanie. E-8 a RC-135 vzájomne spolupracujú na výmene informácií. Prvé lietadlo z nich detekuje tanky a iné vozidlá. Druhé zaznamenáva ich komunikáciu. Niekoľko detekcií dvojice lietadiel by mohlo veliteľom poskytnúť komplexný pohľad na ruské sily.

Washington teda na jednej strane mapuje ruskú armádu a na druhej strane masívne posilňuje podporu Kyjevu. Spojené štáty už poslali na Ukrajinu radary, hliadkovacie člny a protitankové strely v hodnote miliárd dolárov.  Americký vojenský tím nedávno cestoval na Ukrajinu, aby zhodnotil sieť protivzdušnej obrany krajiny. A teraz Američania zhromažďujú informácie o Ukrajine a Rusku a pravdepodobne ich zdieľajú s Ukrajincami.

Ako to teda momentálne vyzerá, vyhliadky na skorú deeskaláciu situácie nie sú práve tie najlepšie.Andrea Lopatková (HSP)