12.6.2017 10:27:05

Americké lietadlové lode – ciele v hodnote 13 miliárd dolárov pre čínske a ruské rakety?

Sebastian Roblin na portáli The National Intererst publikoval zaujímavý článok, v ktorom sa venoval americkým lietadlovým lodiam.

V minulosti boli lietadlové lode jedným z hlavných symbolov americkej vojenskej dominancie, no dnes pri bojovom strete so silným protivníkom, ktorý nie je predstaviteľom “tretieho sveta” a “rozvojových krajín” však hrozí aj americkým lietadlovým lodiam veľké nebezpečenstvo.

Sebastian Roblin tvrdí, že sa výrazne zmenila stratégia a taktika v námornej vojne. Dnes, ak by chcela lietadlová loď útočiť na pozemné ciele (ako napríklad v Líbyi, na Balkáne) musí sa kvôli lietadlám F-35S na svojej palube priblížiť na bojovú vzdialenosť cca 1100 km.

Vzdialenosť 1100 km však predstavuje pre lietadlovú loď výrazné nebezpečenstvo. Napríklad čínska protilodná balistická raketa DF-21D “Východný vietor”, ktorá svojimi parametrami nedosahuje úroveň ruských Bastionov, má dostrel 1450 km. Čínske a ruské protilodné rakety sú schopné počas letu manévrovať a zostreliť ich sa ukazuje byť značným problémom. Podľa odborníkov dokáže aj zásah jednej rakety totálne vyradiť lietadlovú loď.

Najväčším problémom pre drahé lietadlové lode predstavujú ponorky. Už počas II. svetovej vojny zlikvidovali ponorky viac lietadlových lodí ako letectvo, alebo hladinové loďstvo. Nemusí ísť nutne o atómové ponorky, ktoré dokážu na bojovej misii pod vodou pôsobiť mesiace, ale aj o diesel elektrické ponorky, ktorých má dostatok aj Rusko a aj Čína. Ruské dieselelektrické ponorky prešli rozsiahlom modernizáciou, zvýšila sa kapacita ich výzbroje, akčný rádius a výrazne sa znížila hlučnosť. Ponorky triedy Kilo predstavujú aj pre americké lietadlové lode smrteľné nebezpečenstvo.

Autor Sebastian Roblin potom spomenul námorné cvičenie štátov NATO, pri ktorom švédske ponorky typu Gotland, ktoré majú slabšie parametre v porovnaní s ruským Kilom, dokázali preniknúť obranou lietadlovej lode a počas cvičenia simulovane americkú lietadlovú loď zničiť. Ruské ponorky triedy 949, alebo Akula ani nemusia priplávať do blízkosti niekoľko desiatok kilometrov od lietadlovej lode. Rakety P-700 Granit dokážu zničiť lietadlovú loď na vzdialenosť 600 km. Pritom Granit v porovnaní s hyperzvukovými raketami Cirkon predstavuje rakety staršej generácie s podstatne nižším účinkom.

Sebastian Roblin samozrejme v článku spomína aj možnosti pasívnej či aktívnej ochrany lietadlových lodí, ktorá je takisto vysoko rozvinutá. Podľa jeho slov v prípadnom konflikte nebudú mať protilodné rakety 100 % účinnosť. Aj tak ale existujúca raketová protilodná výzbroj výrazne obmedzila možnosti amerických lietadlových lodí a výrazne zvýšila riziko likvidácie drahých amerických lietadlových lodí s modernými strojmi na palube.

hlavnespravy.sk, 12. 6. 2017