10.8.2020 15:42:31

Americká ropná spoločnosť uzatvorila zmluvu o ťažbe ropy v Sýrii s teroristickou organizáciou Kasad

Vlak s obilím
Vlak s obilím
(foto: SANA)


Situácia v Sýrii sa postupne normalizuje. Domáce média ochotne publikujú všetky pozitívne správy, svedčiace o tom, že sa krajina vracia k bežnému životu. Novinári, napríklad, informovali o tom, že po deväťročnej prestávke do provincie Damask z prístavu Tartus prišiel prvý vlak s obilím, čo znamená, že sa obnovilo železničné spojenie medzi hlavným mestom a centrálnymi a pobrežnými regiónmi krajiny. (zemavek.sk)Sýrsky minister dopravy Ali Hammud uviedol, že vlak dopravil z prístavu Tartus tisíc ton obilia a dorazil do elevátoru As-Sbena. Minister informoval, že bolo zrekonštruovaných obnovených 309 km železničnej trate medzi prístavom Tartus a elevátorom As-Sbena v sýrskej metropole.

Prichádzajú však aj negatívne správy. Domáce média stále pripomínajú, že americkí vojaci, ktorí sa na území krajiny nachádzajú nezákonne, tiež absolútne protiprávne ťažia sýrsku ropu, fakticky kradnú. Najnovšie urobili ďalší nezákonný krok, ktorý pobúril ako sýrsku vládu, tak aj celé obyvateľstvo krajiny. Americká ropná spoločnosť, názov ktorej sýrske média neuvádzajú, uzatvorila zmluvu o ťažbe ropy s… pohlavármi teroristickej skupiny Kasad. Táto zmluva bola uzatvorená so súhlasom Bieleho domu.

Sýrske ministerstvo zahraničia vydalo vyhlásenie, v ktorom poukázalo na úplnú nezákonnosť konania Američanov: protiprávne sa nachádzajú na území krajiny a kradnú ropu a teraz podpísali „zmluvu,“ avšak nie s oficiálnym vedením krajiny, ale s lídrami teroristických bánd.  Je to do neba volajúce porušenie všetkých medzinárodných noriem, o morálke ani nehovoriac.  Hovorca sýrskeho ministerstva zahraničia pre média podotkol, že podobná „zmluva“, prirodzene, nemá žiadnu právnu silu a je otvorenou a cynickou lúpežou. „Je to „zmluva“ medzi dvoma zlodejmi, ktorí rabujú a lúpia,“ podčiarkol hovorca ministerstva.

Poukázal na to, že daná „zmluva“ bola podpísaná za účelom poškodenia sýrskej suverenity a znamená to, že USA pokračujú vo svojom nepriateľskom kurze voči Sýrii a rozkrádaní prírodného bohatstva tejto krajiny. Zdôraznil, že konanie USA prekáža úsiliu sýrskeho ľudu, ktorý sa snaží obnoviť svoje hospodárstvo, zdemolované teroristami, ktoré sú americkými marionetkami, zahraničnými žoldniermi a intervenciou vojsk Spojených štátov.

Svoju nespokojnosť s vývojom situácie v Sýrii a rozčarovanosť z konania Spojených štátov vyjadrila aj Moskva. Ruské ministerstvo zahraničia zdôraznilo, že sa americkí vojaci v Sýrii zaoberajú nezákonnou ťažbou ropy – fakticky otvorene rozkrádajú to, čo patrí sýrskemu ľudu. Takisto Rusko tvrdo skritizovalo podpísanie „zmluvy“ medzi americkou ropnou spoločnosťou a teroristami zo zoskupenia Kasad.

Táto „zmluva“, podľa Moskvy porušuje všetky medzinárodné zákony a normy a je neplatná. Ruské ministerstvo zahraničia pripomenulo, že konanie Spojených štátov je protiprávne, pretože americkí vojaci sa nezákonne nachádzajú na území Sýrie, kradnú ropu a podpisujú akési „zmluvy“, ale ignorujú legitímne vedenie krajiny a rokujú a spolupracujú s teroristami, ktorí tiež nemajú čo robiť na sýrskom území.

Vo Washingtone zasa ukázali, že v rámci „obhajoby amerických záujmov“, porušujú všetky medzinárodné právne a etické normy a z medzinárodných zákonov a dohôd urobili trhací kalendár: jednoducho robia, čo chcú, a páchajú činy, ktoré si nedovolí ani jedna iná krajina na svete. Ako vždy, znova úraduje dvojitý meter, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou americkej zahraničnej politiky. Nuž, svetový žandár aj naďalej zostáva svetovým žandárom, nezávislé od toho, pod akou novou maskou sa skrýva…


 

Zdroje:
بعد انقطاع تسع سنوات.. وصول أول قطار محمل بألف طن من القمح من مرفأ طرطوس إلى صوامع السبينة-فيديو, SANA, 8.8.2020
موسكو: اتفاق (قسد) وشركة أميركية لسرقة النفط السوري استكمال لانتهاكات واشنطن قواعد القانون الدولي , 8.8.2020
التربية: تعويض الفاقد التعليمي لتلاميذ الفئة (ب) بالتعليم الأساسي اعتباراً من 11 الجاري, SANA, 1.8.2020

Eugen Rusnák (zemavek.sk)