04.8.2012 10:55:06

Ako vznikla rozprávková Baba Jaga?

Zišiel sa rok s rokom a tak sme v nedeľu 13. januára s Klubom Arbat a jeho hosťami opäť spoločne vítali príchod (podľa juliánskeho kalendára) starého Nového roka. Dobrou náladou, veselými spomienkami, príjemnou hudbou a aj troškou tanca sme tentoraz zaplnili priestory reštaurácie Umelka.
V otváracom príhovore predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský pripomenul, že Klub Arbat čoskoro oslávi 5. výročie svojej existencie a že celé toto obdobie naplnil množstvom nielen príjemných oddychových, ale aj poučných podujatí.
A naozaj, takéto boli všetky naše zahraničné cesty, kultúrne a spoločenské podujatia, pravidelné štvrtkové klubové stretnutia... a ... nakoniec, čo sa potvrdilo už o chvíľu, aj toto novoročné stretnutie. Úplne neočakávane k tomu prispel náš priateľ Leonid Alchymov, ktorý sa po jednom vystúpení scenáristky a moderátorky večera Larisy Plechanovej, keďže práve bola odetá v maškarnom kroji novoročnej jedličky, z ničoho nič všetkých opýtal, že či vieme, ako vznikol dnes už rozprávkový pojem Baba Jaga?
Čo skrývať, nevedel to nikto a tak si Leonid musel na svoju rečnícku otázku odpovedať sám. Názov Baba Jaga sa vraj zrodil v časoch, keď Rusko žilo pod nadvládou tataro-mongolských hord. Lenže vtedy to nebola ona, ale on. Nie Baba Jaga, ale Babaj Aga! Babaj v tataromongolčine znamená výberca daní a Aga je niečo ako „pán“, či „ctený“.
No a keďže Babajmi bývali v tých časoch iba starí a vyslúžilí bojovníci, nie vždy príjemného zovňajšku, mamičky vraj strašili nezbedné deti, že ak nebudú poslúchať, príde si po nich Babaj Aga, ktorý sa stáročiami premenil na Babu Jagu.
Vladimír Mikunda

P1060140.JPG P1060140.JPGP1060140.JPG