12.2.2013 09:20:42

Ako vznikla rozprávková Baba Jaga?

Zišiel sa rok s rokom a tak sme v nedeľu 13. januára s Klubom Arbat a jeho hosťami opäť spoločne vítali príchod (podľa juliánskeho kalendára) starého Nového roka. Dobrou náladou, veselými spomienkami, príjemnou hudbou a aj troškou tanca sme tentoraz zaplnili priestory reštaurácie Umelka.

V otváracom príhovore predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský pripomenul, že Klub Arbat čoskoro oslávi 5. výročie svojej existencie a že celé toto obdobie naplnil množstvom nielen príjemných oddychových, ale aj poučných podujatí.
A naozaj, takéto boli všetky naše zahraničné cesty, kultúrne a spoločenské podujatia, pravidelné štvrtkové klubové stretnutia... a ... nakoniec, čo sa potvrdilo už o chvíľu, aj toto novoročné stretnutie. Úplne neočakávane k tomu prispel náš priateľ Leonid Alchymov, ktorý sa po jednom vystúpení scenáristky a moderátorky večera Larisy Plechanovej, keďže práve bola odetá v maškarnom kroji novoročnej jedličky, z ničoho nič všetkých opýtal, že či vieme, ako vznikol dnes už rozprávkový pojem Baba Jaga?
Čo skrývať, nevedel to nikto a tak si Leonid musel na svoju rečnícku otázku odpovedať sám. Názov Baba Jaga sa vraj zrodil v časoch, keď Rusko žilo pod nadvládou tataro-mongolských hord. Lenže vtedy to nebola ona, ale on. Nie Baba Jaga, ale Babaj Aga! Babaj v tataromongolčine znamená výberca daní a Aga je niečo ako „pán“, či „ctený“.
No a keďže Babajmi bývali v tých časoch iba starí a vyslúžilí bojovníci, nie vždy príjemného zovňajšku, mamičky vraj strašili nezbedné deti, že ak nebudú poslúchať, príde si po nich Babaj Aga, ktorý sa stáročiami premenil na Babu Jagu.

Vladimír Mikunda