03.8.2022 07:00:15

Ako vidia svoju situáciu po pristáti Nancy Pelosiovej na Taiwane samotní Číňania? Svoj postoj vysvetlili v Global Times

Pelosiová počas tlačovky na Taiwane
Pelosiová počas tlačovky na Taiwane
(foto: Screenshot YT)


Svet so zatajeným dychom sledoval let hovorkyne Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwan. Vzhľadom na veľmi tvrdé vyjadrenia čínskeho vedenia sa očakávali veľmi rázne protiopatrenia. Odborníci síce neočakávali, že Číňania naozaj zostrelia lietadlo Pelosiovej, ale že sa nestane vôbec nič, že nedôjde ani k pokusom vytlačiť jej lietadlo mimo ostrov, svet tiež nečakal. (hlavnespravy.sk)Čína svojim spôsobom stratila pred svetom tvár. Teraz už z jej ostrých vyhlásení si ťažko budú v USA ale i inde robiť ťažkú hlavu. Čína zostáva v pozícii USA podriadenej krajiny.

Číňania však svoju slabú pozíciu, do ktorej sa sami vmanévrovali svojimi, dnes už vieme, že prehnanými vyhláseniami, vidia trocha inak. Prečítajte si ich pohľad na dnešné udalosti:

Čínske oficiálne anglicky písané noviny Global Times opisujú a vysvetľujú, ako by Čína mohla reagovať na návštevu Pelosiovej.

Hlavnou myšlienkou je, že ČĽR urýchli proces zjednotenia komplexnými opatreniami” vrátane vojenských akcií a zrušenia režimu prímeria s Taiwanom.

Čína má veľa možností, ako urýchliť proces zjednotenia. Mohla by zahŕňať údery na vojenské zariadenia Taiwanu, ako to PLA urobila počas predchádzajúcej krízy v Taiwanskom prielive, presadzovanie novej legislatívy o zjednotení krajiny, vysielanie vojenských lietadiel a lodí do vzdušného priestoru” a vodných plôch” ostrova kontrolovaných taiwanskými orgánmi a ukončenie nevysloveného prímeria s taiwanskou armádou,” píše sa v článku.

Čína musí využiť incident s Pelosiovou na to, aby získala čo najväčšiu výhodu a pokračovala v presadzovaní procesu zjednotenia,” uviedli čínski odborníci.


Číňania si myslia, že majú morálnu výhodu

V tejto chvíli má Čína morálnu výhodu, pretože, ako uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí, to boli USA, ktoré ako prvé podnikli provokatívne kroky a spôsobili eskaláciu napätia v Taiwanskom prielive.”

Časť textu s názvom Vojenské prípravy” obsahuje informáciu o tom, že obe lietadlové lode námorníctva Číny opustili svoje domovské prístavy.

Lietadlová loď Liaoning vyplávala v nedeľu zo svojho domovského prístavu v meste Čching-tao v provincii Šan-tung na východe Číny, zatiaľ čo lietadlová loď Šan-tung opustila v pondelok svoj domovský prístav v meste Sanya v provincii Che-nan na juhu Číny v sprievode výsadkovej lode typu 075.

Podľa Song Zhongpinga, čínskeho vojenského experta a televízneho komentátora, PLA zaútočí na vojenské ciele Taiwanu, ale nebude strieľať priamo na ciele USA.hlavnespravy.sk