23.3.2020 11:00:57

Ako bojujú v Rusku proti koronavírusu? Situácia je zatiaľ pokojná, opatrenia sú o niečo menej prísne ako na Slovensku

Screenshot článku
Screenshot článku
(foto: Screenshot Der Standard, Stopkoronavirus)


Kým v Európskej únii v súvislosti s koronavírusom vypukla ozajstná kríza, v Rusku je situácia zatiaľ pokojná, opatrenia nie sú také drastické, ako vo viacerých krajinách EÚ, ale predsa sú dostatočne prísne. Nemecký novinár Andre Ballin vo svojom článku v Der Standard tvrdí, že sa Rusko nemusí dostať do podobnej krízy, ako je to v Taliansku, Španielsku, Číne či USA, pretože Moskva včas prijala postačujúce opatrenia, presne monitoruje situáciu, vyvíja vakcínu proti koronavírusu a robí ďalšie vhodné kroky. (HSP)Andre Ballin pripomína, že Rusko včas uzatvorilo hranice s Čínou a do krajiny sa dostala iba dvojica nakazených Číňanov, ktorých samozrejme, hneď izolovali a poslali do karantény. Nemecký novinár je presvedčený, že sa ruská vláda stihla pripraviť na pandémiu a úspešne podniká tie správne opatrenia. Nepreháňa, nerobí paniku, ale efektívne bojuje proti vírusu  COVID-19, zapojila do tohto boja všetky potrebné služby, zložky a odborníkov.

Autor článku v Der Standard poukázal na profesionálne a rýchle konanie ruských bezpečnostných a zdravotníckych služieb a efektívnu sanitárno-epidemiologickú kontrolu. Pripomína, že Rusko sa príliš neponáhľalo s uzatvorením všetkých hraníc, ale ako náhle nebezpečenstvo dosiahlo určitú úroveň, Moskva hermeticky uzatvorila všetky hranice.

Ruská vláda uzatvorila štátne hranice zatiaľ na obdobie od 18. marca do 1. mája a otvorí ich, keď situácia bude bezpečná. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ku dňu 22.3 počet nakazených koronavírusom na svete prevýšil 267 tisíc ľudí. Najviac nakazených bolo v tom čase v Číne (81 054), na druhom mieste je v tomto smutnom rebríčku Taliansko (53 578), na tretie sa vyšplhali USA (vyše 26 tisíc ľudí), na štvrtom Španielsko (24 926) atď. Najviac ľudí v následku koronavírusu zomrelo v Taliansku (4825), v Číne (3261) a Iráne (1556).

V Rusku vytvorili portál Stopkoronavírus, prostredníctvom ktorého operatívne informujú verejnosť o situácii v krajine a vo svete a o opatreniach, ktoré sa podnikajú. Podľa údajov Rospotrebnadzoru, v Rusku k 22.3. uskutočnili vyše 163 tisíc laboratórnych vyšetrení na prítomnosť koronavírusu. Podľa týchto údajov, počet nakazených v Rusku dosiahol 306 ľudí, zatiaľ žiaden nezomrel, uzdravilo sa 16 pacientov.

V Rusku pozastavili takmer všetky športové súťaže, masové kultúrne podujatia, obmedzili prácu dopravy, okrem metra. Podnikajú bezpečnostné opatrenia, ktoré sú iba o vlások menej prísne, ako v EÚ – presne v súlade s aktuálnou situáciou. Média tejto téme venujú veľký priestor a operatívne informujú verejnosť o situácii s koronavírusom doma a v zahraničí. Varujú ľudí, aby boli obozretní, ale žiadajú, aby nevyvolávali paniku.

Média a politici uvádzajú, že Rusko je zasa vo vojne – tento raz s koronavírusom a vyzývajú, aby sa celý národ zjednotil, aby si ľudia navzájom pomáhali a nakoniec zvíťazili aj v tejto vojne.

Eugen Rusnák (HSP)