10.5.2019 14:41:54

9.máj 2019 Pietny akt na Slavíne v Bratislave

Čestná vojenská stráž na Slavíne 9.mája 2019
Čestná vojenská stráž na Slavíne 9.mája 2019
(foto: PZV)

Pršalo. Síce sme sa všetci chystali pripomenúť si oslobodenie a víťazstvo nad fašizmom spojené so skončením druhej svetovej vojny na Slavíne v Bratislave, ale pozvánku sme dostali od Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR a od Slovenského Zväzu protifašistických bojovníkov. Prirodzene že všetkým členom Slovensko-ruskej spoločnosti sme dátum 9.mája 2019 a 15:00 hod včas oznámili a naša delegácia tu bola.

Vlastne to bolo o to prekvapivejšie, že po príchode na pamätník Slavín tu tu už boli oficiálni predstavitelia NR SR a vlády SR a tak sa z pietneho aktu padlým vojakom Červenej Armády stali  neoficiálne oslavy Dňa víťazstva za prítomnosti oficiálnej delegácie NR SR, niektorých členov vlády a množstva delegácií zahraničných a  politických osobností  Slovenska. 

Príhovor mal prirodzene Veľvyslanec RF v SR jeho excelencia Fedotov Alexej Leonidovič, a potom ďalší...

...aj slnko vyšlo...

Doplnenie  o videozáznam Igora Jurečku z youtobe:

Igor Jurečka   Zverejnené: 10. 5. 2019  "Prepáčte mi zhoršenú kvalitu obrazovej časti dokumentu, hoci som mal zapožičaný profesionálnejšiu kameru, nemal som nástroje na spracovanie videa a kvalita bola žiaľ degradovaná. Prepáčte"

 https://www.youtube.com/watch?v=mqblv4Ddv4A

 ... a ešte k tomu bolo zamračené a pršalo ...a tak ešte jeden videozáznam na youtobe a to od Občianskeho tribunálu:  

https://www.youtube.com/watch?v=dWdbzTTXByw

 

video z oficiálnej časti

*

fotogalérie SRS

Pietny akt kladenia vencov trval vyše 90 minút, zúčastnilo sa množstvo delegácií a domácich organizácií i jednotlivcov, je iba na škodu veci, že organizátori sa rozhodli "oddeliť" oficiálnu časť kladenia vencov za prítomnosti vojenskej hudby a spojenej s hymnami a príhovormi od tej "občianskej" a posledných 20 minút čo boli kladené vence a chodilo sa pokloniť priamo ku vchodu k Pamätníku už nastával chaos. A práve tu pochodovali organizácie ako Slovensko-ruská spoločnosť, ľudia z pochodu Nesmrteľný pluk Slovensko, Ruská asociácia Berega,  a ďalší...

Pietny akt bol mohutný a ak príde na Slavín aj desaťtisíc ľudí, treba organizáciu zvládnuť. To možno adresovať organizátorom zo slovenskej strany.

red.PZV