11.10.2021 15:27:10

19 Forty Five: Ľudstvo zažije dve hrozné svetové vojny

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: AM)


Komentátor amerického vydania 19 Forty Five Robert Farley tvrdí, že konflikt medzi USA a Čínou môže prerásť do tretej a štvrtej svetovej vojny. (armadnymagazin.sk)„Konfrontácia Washingtonu a Pekingu sa pravdepodobne neskončí jednou rozhodujúcou zrážkou, prerastie do série ozbrojených kampaní,“ píše.

Dve veľké mocnosti vraj môžu začať vzájomný zápas bitkou o Taiwan. Ak sa americkým silám podarí zvíťaziť nad Ľudovou osloboditeľskou armádou Číny, Peking sa tým nezbaví idey spojenia sa s ostrovom, myslí si Farley. Čína len uzavrie s USA dočasné prímerie a potom sa opäť pustí do boja o pripojenie si tohto vraj sporného regiónu.

„Aj keby Čína zvíťazila v kampani o Taiwan, nevykorení to základné protirečenia so Spojenými štátmi. A aj keď je veľmi ťažké uhádnuť reakciu ázijských štátov na vojenský úspech čínskej armády, dá sa predpokladať, že také štáty ako Vietnam, Japonsko a Južná Kórea sa po čínskom víťazstve budú usilovať o omnoho tesnejšie vzťahy s Washingtonom. No a to vytvorí predpoklad na ďalší konflikt,“ hovorí sa v článku.

Akákoľvek ozbrojená zrážka v západnej časti Tichého oceánu bude katastrofou a spôsobí zničenie infraštruktúry, finančných a obchodných vzťahov medzi Áziou a severnou Amerikou, pripomenul Farley, no zároveň vyjadril nádej, že ľudstvu sa podarí vyhnúť tomuto scenáru.


Vladimír Mikunda (armadnymagazin.sk)